• Iwona Kowalczyk

• Wymagania edukacyjne i sposoby oceniania z j. polskiego dla uczniów klas IV - VIII.

• WYMAGANIA EDUKACYJNE Z J. POLSKIEGO

1. Na ocenę  z języka polskiego składają się oceny różnych form aktywności:  poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna wypowiedzi, znajomość lektur szkolnych, aktywność ucznia na lekcjach i w pracy pozalekcyjnej, prezentowana przez ucznia postawa - przygotowanie do lekcji,  kartkówki, odpowiedzi  ustne, ćwiczenia i zadania wykonywane w klasie (indywidualnie i w grupie), wygłaszanie tekstów z pamięci, zeszyt przedmiotowy, udział w konkursach i olimpiadach.

2.Sposobem kontroli wiedzy i umiejętności zdobytych przez uczniów w procesie nauczania są: sprawdziany, wypracowania, testy, kartkówki, prace domowe, odpowiedzi ustne, zeszyt  przedmiotowy.

3.Sprawdziany,testy, wypracowania,są zapowiadane, co najmniej tydzień wcześniej. Uczeń zobowiązany jest zaliczyć wszystkie przewidziane w danym półroczu sprawdziany, wypracowania, testy, dyktanda. Przy nieobecności ucznia, termin zaliczenia materiału uczeń uzgadnia z nauczycielem. Kartkówki to zapowiedziane lub niezapowiedziane sprawdziany 10-15-minutowe, obejmują wiedzę i umiejętności z zakresu  trzech ostatnich lekcji.

4.Prace domowe są kontrolowane na bieżąco. Oceniając je, nauczyciel bierze pod uwagę poprawność merytoryczną i językową pracy. Spisywanie (od kolegów, z Internetu, ściąg itp.) tych prac jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej.

5.Oceniając twórcze prace pisemne (wypracowania), nauczyciel sprawdza umiejętności uczniów, zrozumienie tematu, znajomość opisywanych zagadnień, znajomość danej formy wypowiedzi, poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną, bogactwo słownictwa.

6.Nauczyciel ma prawo pytać z 3 ostatnich lekcji lub na lekcji powtórzeniowej z całego działu. Przy ocenie wypowiedzi ustnej bierze się pod uwagę znajomość zagadnień, samodzielność wypowiedzi, kulturę języka, precyzję, jasność, oryginalność ujęcia tematu.

7.  Uczeń jest przynajmniej raz oceniany z recytacji utworu poetyckiego. Oceniając recytację, nauczyciel bierze pod uwagę zgodność z tekstem, płynność (bez zająknięć, poprawek, czekania na podpowiedź), odpowiednią interpretację utworu, intonację, dostosowanie tempa mówienia do treści oraz nastroju utworu.

8.Uczeń może być oceniony za pracę na lekcji (wypowiedź, wnioskowanie, argumentowanie, przygotowanie dodatkowych informacji na lekcję i umiejętne ich wykorzystanie w podczas  zajęć,   efektywną pracę w zespole, systematyczność itp.).

9.Przy ocenie zeszytu przedmiotowego uwzględnia się odrabianie prac domowych, systematyczność w zapisywaniu tematów lekcji i notatek z zajęć, estetykę.

10. Uczeń ma prawo kilkakrotnie [zależy od ilości godz. w tygodniu] w ciągu półrocza  być  nieprzygotowanym do lekcji lub nie mieć odrobionego zadania domowego. Otrzymuje wtedy "np".

11.Za pracę na lekcji uczeń może otrzymać ocenę (od celującej do niedostatecznej). Nauczyciel ma prawo za odpowiedzi krótsze i mniej szczegółowe nagrodzić go „plusem” (pięć „+” = ocena bardzo dobra, 10 "+" = ocena celująca). Jeżeli  uczeń nie wykonuje poleceń nauczyciela, nie robi ćwiczeń, błędnie odpowiada na pytania, na które padła wcześniej odpowiedź lub wynika ona z toku lekcji, nauczyciel może postawić mu również znak „minus” (pięć „–” = ocena niedostateczna)

12. Dyktanda oceniane są wg osobnych kryteriów.

13. Za brak zeszytu, podręcznika, ćwiczeń, lektury uczeń otrzymuje uwagę z kategorii stosunek do obowiązków szkolnych.

14. Odpowiedzi ustne: dłuższe wypowiedzi oceniane będą od oceny 1 do 6 w zależności od tego, czy odp. była kompletna, zgodna z poleceniem lub pytaniem, wspomagana przez nauczyciela, udzielona we właściwym tempie, zawierała elementy rozszerzające wiedzę lub umiejętności.

15. Prace domowe, wypracowania, prezentacje multimedialne i inne, które nauczyciel uzna za plagiat lub częściowy plagiat [ część pracy przepisana lub zdania], otrzymują ocenę niedostateczną z możliwością poprawy, powiadomienie rodzica oraz wpis do zeszytu uwag o próbie oszustwa nauczyciela.

16. Ocena jest informacją dla ucznia, jego rodziców i nauczyciela, w jakim stopniu uczeń opanował dany dział kształcenia.