• Iwona Kowalczyk

• Wymagania edukacyjne i sposoby oceniania dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

•  Kształcenie specjalne z uwagi na afazję (afazja mieszana - sensoryczno-motoryczna) :

Uczeń realizuje podstawę programową zgodną z wytycznymi MEN. Uczęszcza  na zajęcia, nie opuszcza lekcji bez powodu, jest zaangażowany i aktywny  na lekcji. Musi doskonalić technikę czytania i uczęszczać na zajęcia dodatkowe. Uczeń jest oceniany za zaangażowanie , osobisty wkład i chęć do nauki na miarę swoich możliwości. Ponadto:

- Uczeń ma prawo do mniejszej liczby ćwiczeń;

-   ma prawo do uwzględnienia w swej wypowiedzi ustnej lub pisemnej trudności w zrozumieniu treści,

- ma prawo do czytania tekstu wcześniej w domu,

- do wydłużonego czasu na napisanie pracy w czasie sprawdzianu, kartkówki

- do wydłużonego czasu w odpowiedzi ustnej

- do dodatkowych wskazówek podczas sprawdzianu jeśli nie zrozumie treści zadania

- do zwiększonego czasu na zadania,

- do uwzględnienia trudności z zapamiętaniem nazw, dat, nazwisk, myleniem kierunków na mapach.

• Kształcenie specjalne z uwagi na  obustronny niedosłuch

Uczeń realizuje podstawę programową zgodną z wytycznymi MEN. Uczęszcza  na zajęcia, nie opuszcza lekcji bez powodu, jest zaangażowany i aktywny  na lekcji. Musi uczęszczać na zajęcia dodatkowe. Uczeń jest oceniany za zaangażowanie , osobisty wkład i chęć do nauki na miarę swoich możliwości. Ponadto:

Nauczyciel powinien:

- dyktanda przeprowadzać indywidualnie;

oceniać głównie na podstawie wypowiedzi ustnych,

- nie wymagać czytania i wygłaszania wierszy,

- zwracać uwagę na czytanie ze zrozumieniem,

-  liberalnie traktować błędy [ zwłaszcza błędy interpunkcyjne, przestawianie liter w wyrazach, gubienie liter, trudności z zastosowaniem

prawidłowych form stylistycznych i gramatycznych],

- spowolnić tempo mówienia, kierować polecenia krótkie,

- wspomagać się technikami wizualnymi [obraz, schemat, tablice interaktywne i in.]

- wykorzystywać w nauce pisani pamięć wzrokową oraz motoryczną,

- podać uczniowi pytania pomocnicze, upewnić się czy uczeń zrozumiał polecenie, zadanie,

-  zrezygnować z czytania długich lektur w całości, a ograniczyć je do fragmentów,

- dla ułatwienia zrozumienia treści podać pytania pomocnicze.

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się ze względu na dysleksję i dysgrafię:

1.      Zasady poprawy dyktand:

Jeżeli uczeń posiada przyklejone dyktando do zeszytu i dokonał jego poprawy, może zdać ustnie zasady ort. obowiązujące na danym dyktandzie. Jeśli otrzyma przynajmniej ocenę dopuszczającą, przystępuje do poprawy dyktanda w formie pisemnej [20 wyrazów o trudności ortograficznej]. Ocena z poprawy to suma tych dwóch wypowiedzi.

2.      Zasady poprawy dłuższych i krótszych form wypowiedzi:

Prace oceniane są pod względem merytorycznym. Ocena uwzględnia większą ilość bł. ortograficznych i interpunkcyjnych.

3.Uczeń ma prawo do dłuższego czasu na odpowiedź ustną [ w razie potrzeby do pytań pomocniczych] i pisemną. Uczeń ma prawo do nieodpowiadania przy klasie, [umawia się z nauczycielem na inny termin poza lekcją].

4. Uczeń ma prawo do wygłaszania tekstów z pamięci [recytacja] w mniejszych częściach np. po 1 strofie, jeśli sobie życzy, może recytować poza lekcją.

5. Zasady poprawy zeszytów:

Zeszyty oceniane są pod względem systematycznego wpisywania lekcji, uzupełniania braków. Nie ocenia się estetyki zapisu. Liczy się wkład ucznia w prowadzenie zeszytu.

6. Wszystkie te zasady obowiązują, jeśli uczeń systematycznie uczęszcza na terapię zajęciową, wskazaną przez PPP. Jeśli nie uczęszcza, oceniany jest na równi z uczniami bez dostosowań.