- O mnie
- Moje przedmioty
- Album fotograficzny
- Wymagania edukacyjne i sposoby oceniania dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
- Sposoby oceniania z j. polskiego dla uczniów klas IV - VIII.
- NOWE słowa na start! program nauczania języka polskiego w klasach IV-VIII Szkoły Podstawowej Nowa Era.
- Rozkład materiału z j. polskiego kl. IV NE
- Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z j. polskiego kl. IV NE.
- Rozkład materiału z j. polskiego kl. V NE
- Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z j. polskiego kl. V NE.
- Rozkład materiału z j. polskiego kl. VI NE.
- Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z j. polskiego kl. VI NE.
- Rozkład materiału z j. polskiego kl. VII NE.
- Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z j. polskiego kl. VII NE.
- Rozkład materiału z j. polskiego kl. VIII NE.
- Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z j. polskiego kl. VIII NE.
Sposoby oceniania z j. polskiego dla uczniów klas IV - VIII.
WYMAGANIA EDUKACYJNE Z J. POLSKIEGO
1. Na ocenę z języka polskiego składają się oceny różnych form aktywności: poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna wypowiedzi, znajomość lektur szkolnych, aktywność ucznia na lekcjach i w pracy pozalekcyjnej, prezentowana przez ucznia postawa - przygotowanie do lekcji, kartkówki, odpowiedzi ustne, ćwiczenia i zadania wykonywane w klasie (indywidualnie i w grupie), udział w konkursach i olimpiadach.
2.Sposobem kontroli wiedzy i umiejętności zdobytych przez uczniów w procesie nauczania są: sprawdziany, wypracowania, testy, kartkówki, odpowiedzi ustne i in..
3.Sprawdziany, testy, wypracowania są zapowiadane, co najmniej tydzień wcześniej. Uczeń zobowiązany jest zaliczyć wszystkie przewidziane w danym półroczu sprawdziany, wypracowania, testy, dyktanda. Przy nieobecności ucznia, termin zaliczenia materiału uczeń uzgadnia z nauczycielem. Kartkówki to zapowiedziane lub niezapowiedziane sprawdziany 10-15-minutowe, obejmują wiedzę i umiejętności z zakresu trzech ostatnich lekcji.
4.Prace domowe nie są obowiązkowe. Oceniając je, nauczyciel nie wystawia oceny cyfrowej. Natomiast bierze pod uwagę poprawność merytoryczną i językową pracy. Informacja zwrotna dotyczy wyszczególnienia pozytywnych aspektów wykonanej pracy oraz zawiera wskazówki dotyczące poprawy błędów popełnionych przez ucznia. Informacja zwrotna może być ustna lub pisemna.
5.Oceniając twórcze prace pisemne (wypracowania), nauczyciel sprawdza umiejętności uczniów, zrozumienie tematu, znajomość opisywanych zagadnień, znajomość danej formy wypowiedzi, poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną, bogactwo słownictwa.
6.Nauczyciel ma prawo pytać z 3 ostatnich lekcji lub na lekcji powtórzeniowej z całego działu. Przy ocenie wypowiedzi ustnej bierze się pod uwagę znajomość zagadnień, samodzielność wypowiedzi, kulturę języka, precyzję, jasność, oryginalność ujęcia tematu.
7. Uczeń jest przynajmniej raz oceniany z recytacji utworu poetyckiego. Oceniając recytację, nauczyciel bierze pod uwagę zgodność z tekstem, płynność (bez zająknięć, poprawek, czekania na podpowiedź), odpowiednią interpretację utworu, intonację, dostosowanie tempa mówienia do treści oraz nastroju utworu.
8.Uczeń może być oceniony za pracę na lekcji (wypowiedź, wnioskowanie, argumentowanie, przygotowanie dodatkowych informacji na lekcję i umiejętne ich wykorzystanie w podczas zajęć, efektywną pracę w zespole, systematyczność itp.).
9. Uczeń ma prawo kilkakrotnie [zależy od ilości godz. w tygodniu] w ciągu półrocza być nieprzygotowanym do lekcji lub nie mieć odrobionego zadania domowego. Otrzymuje wtedy "np".
10.Za pracę na lekcji uczeń może otrzymać ocenę (od celującej do niedostatecznej). Nauczyciel ma prawo za odpowiedzi krótsze i mniej szczegółowe nagrodzić go „plusem” (pięć „+” = ocena bardzo dobra, 10 "+" = ocena celująca). Jeżeli uczeń nie wykonuje poleceń nauczyciela, nie robi ćwiczeń, błędnie odpowiada na pytania, na które padła wcześniej odpowiedź lub wynika ona z toku lekcji, nauczyciel może postawić mu również znak „minus” (pięć „–” = ocena niedostateczna).
11. Dyktanda oceniane są wg osobnych kryteriów.
12. Za brak zeszytu, podręcznika, ćwiczeń, lektury uczeń otrzymuje uwagę z kategorii stosunek do obowiązków szkolnych.
13. Odpowiedzi ustne: dłuższe wypowiedzi oceniane będą od oceny 1 do 6 w zależności od tego, czy odp. była kompletna, zgodna z poleceniem lub pytaniem, wspomagana przez nauczyciela, udzielona we właściwym tempie, zawierała elementy rozszerzające wiedzę lub umiejętności.
14. Wypracowania, prezentacje multimedialne i inne, które nauczyciel uzna za plagiat lub częściowy plagiat [ część pracy przepisana lub zdania], otrzymują ocenę niedostateczną z możliwością poprawy, powiadomienie rodzica oraz wpis do zeszytu uwag o próbie oszustwa nauczyciela.
15. Ocena jest informacją dla ucznia, jego rodziców i nauczyciela, w jakim stopniu uczeń opanował dany dział kształcenia.