• Teresa Lipka

OCENIANIE

Podstawowe Zasady Wewnątrzszkolnego Oceniania Uczniów określa Statut,

ponadto umowa nauczyciela z uczniami obejmuje:

1. Podstawy samokształcenia ucznia:

Uczeń:

• Dba o właściwą organizację i higienę pracy umysłowej;
            • Zna układ podręcznika i potrafi z niego korzystać;
            • Prowadzi starannie zeszyt przedmiotowy;
            • W razie nieobecności uzupełnia braki do 7 dni;
            • Odrabia zadania domowe;
            • Pracuje w grupie z zachowaniem zasad dyscypliny;
            • Poznaje wymagane pojęcia i zdobywa rzetelną wiedzę na poziomie umożliwiającym co najmniej kontynuowanie nauki na następnym etapie edukacyjnym;
            • Posługuje się poprawnym językiem matematycznym;
            • Rozwija sprawności umysłowe oraz osobiste zainteresowania;
            • Korzysta z różnych źródeł wiedzy.
            1. Kontrolę i ocenę osiągnięć uczniów:

Poziomy wymagań a ocena szkolna

Wyróżniono następujące wymagania programowe: konieczne (K), podstawowe (P), rozszerzające (R), dopełniające (D) i wykraczające poza program nauczania (W).

• Wymagania konieczne (K) obejmują wiadomości i umiejętności umożliwiające uczniowi dalszą naukę, bez których uczeń nie jest w stanie zrozumieć kolejnych zagadnień omawianych podczas lekcji i wykonywać prostych zadań nawiązujących do sytuacji z życia codziennego.

• Wymagania podstawowe (P) obejmują wymagania z poziomu K oraz wiadomości stosunkowo łatwe do opanowania, przydatne w życiu codziennym, bez których nie jest możliwe kontynuowanie dalszej nauki.

• Wymagania rozszerzające (R) obejmują wymagania z poziomów K i P oraz wiadomości i umiejętności o średnim stopniu trudności, dotyczące zagadnień bardziej złożonych i nieco trudniejszych, przydatnych na kolejnych poziomach kształcenia;

• Wymagania dopełniające (D) – obejmują wymagania z poziomów K, P i R oraz obejmują wiadomości i umiejętności złożone dotyczące zadań problemowych, o wyższym stopniu trudności.

• Wymagania wykraczające (W) stosowanie znanych wiadomości i umiejętności w sytuacjach trudnych, nietypowych, złożonych.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne:

ocena dopuszczająca – wymagania z poziomu K,

ocena dostateczna – wymagania z poziomów K i P,

ocena dobra – wymagania z poziomów: K, P i R,

ocena bardzo dobra – wymagania z poziomów: K, P, R i D,

ocena celująca – wymagania z poziomów: K, P, R, D i W.

Ocenie  podlegają  następujące  formy  aktywności  ucznia :

a). wypowiedzi  ustne -  sprawdzają znajomość materiału z trzech ostatnich tematów;)

b). wypowiedzi  pisemne:

1. „kartkówki” -  sprawdziany  polegające  na  sprawdzeniu  opanowania  umiejętności  i wiadomości  z  1-3  tematów  poprzednich, zadania domowego lub znajomości wzorów;
            2. sprawdziany z działu – całogodzinne sprawdziany przeprowadzane po zakończeniu każdego działu, obowiązkowe, poprzedzone lekcją powtórzeniową, zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem, wpisane do dziennika elektronicznego
            3. ). prace  domowe  :    krótkoterminowe – z  lekcji   na  lekcję, długoterminowe : wykonanie: referatu,  opracowania,  projektu, prezentacji,  pomocy  dydaktycznej itp
            4. ).  praca  w  grupie – wykonywanie  zadań  zespołowych  na  lekcji.
            5. ). inne zlecone przez nauczyciela.
            6.   3.   Warunki  poprawy  ocen:

a.       Uczniowie są zobowiązani do poprawy wszystkich ocen niedostatecznych z: sprawdzianu, pracy klasowej, testu. Uczniowie z ocenami wyższymi niż niedostateczna mogą  poprawiać prace klasowe, sprawdziany, testy. Nauczyciel może wyrazić zgodę na poprawę ocen z kartkówek.

b.       Sprawdziany, prace, klasowe, testy poprawia się jeden raz. W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość kolejnej poprawy . Ocena z poprawy nie może być niższa niż ocena początkowa.

c.        Poprawa odbywa się w terminie do 2 tygodni od daty zapoznania się z oceną.

4.  Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych i specyficznych trudnościach w uczeniu się mają prawo do dostosowania wymagań do ich możliwości psychofizycznych, szczegóły dostosowań określa nauczyciel.

5.  Wszystkie oceny uzyskane przez ucznia mają wpływ i składają się na ocenę śródroczną (roczną).

6.    Uczniowi przysługuje prawo ubiegania się o wyższą niż przewidywana ocenę roczną z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych jeżeli:

• frekwencja na zajęciach z danego przedmiotu  jest nie niższa niż 80 % (z wyjątkiem długotrwałej choroby)
            • przystąpił do przewidzianych przez nauczyciela sprawdzianów i prac pisemnych,
            • systematycznie wykonywał zadania zlecone przez nauczyciela;
            • skorzystał z oferowanych przez nauczyciela form pomocy,  w tym konsultacji indywidualnych.
            1.    W celu podwyższenia przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej, w ciągu 2 dni od poinformowania o ocenach przewidywanych, uczeń lub jego rodzice zwracają się, za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub pisenie, z wnioskiem do nauczyciela przedmiotu o podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych (maksimum o jeden stopień).
            2.   Nauczyciel po otrzymaniu wniosku, sprawdza spełnianie przez ucznia warunków umożliwiających podwyższanie oceny i kolejnego dnia roboczego udziela uczniowi poprzez dziennik elektroniczny odpowiedzi odmownej lub zleca wykonanie zadań i termin umożliwiający podwyższenie oceny.
            3. Uczeń (lub jego rodzice), który uzyskał odmowę, ma prawo tego samego dnia zwrócić się z prośbą o umożliwienie podwyższania oceny – do dyrektora szkoły, który ma obowiązek rozpoznać sprawę w ciągu 2 dni roboczych.
            4. Dokumentację związaną z procedurą przechowuje nauczyciel do zakończenia roku szkolnego.