• Sport w szkole

• ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

NA LEKCJACH WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Uczeń zobowiązany jest:

1. Przestrzegać regulaminu sali gimnastycznej i szatni oraz mieć świadomość, że w przypadku niedostosowania się do zawartych tam wskazań ponosi w pełni odpowiedzialność za powstałą sytuację niebezpieczną lub wypadek.
            2. Telefon komórkowy, przed rozpoczęciem lekcji, odłożyć do przygotowanej skrzynki w pokoju trenera. Telefon uczeń odbiera po zakończonych lekcjach wychowania fizycznego.
            3. Przed rozpoczęciem ćwiczeń dokładnie poznać technikę i taktykę ich wykonywania, a w wypadkach wątpliwych zawsze zwracać się o dodatkowe wyjaśnienia nauczyciela wychowania fizycznego.
            4. Ćwiczenia wykonywać zgodnie z obowiązującymi zasadami oraz z zaleceniami wydanymi, przez nauczyciela wychowania fizycznego.
            5. Zachowania ciszy poza zorganizowanym dopingiem sportowym.
            6. Wydany sprzęt sportowy używać tylko na polecenie nauczyciela i w jego obecności.
            7. Bezwzględnie przestrzegać poleceń nauczyciela prowadzącego zajęcia.
            8. Na halę sportową, do magazynku sprzętu sportowego i pokoju trenera, wchodzić tylko na polecenie nauczycieli prowadzących zajęcia.
            9. Posiadać obowiązkowy strój sportowy (biała koszulka, spodenki, obuwie non-marking - obuwie zamienne na zewnątrz, dres).
            10. Rzeczy typu łańcuszki, zegarki, pieniądze pozostawić po wcześniejszym uzgodnieniu w pokoju nauczycieli wychowania fizycznego.
            11. W przypadku nieuczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego zająć miejsca na sali i zachować bezwzględny spokój oraz obserwować lekcję, słuchać objaśnień nauczyciela lub na jego prośbę pomagać w organizacji lekcji.
            12. Niedyspozycje własne oraz wszelkie uszkodzenia sprzętu i urządzeń sportowych zgłaszać nauczycielowi wychowania fizycznego.
            13. Nie uprawiać złośliwych żartów oraz nie pozwalać na to kolegom/koleżankom.
            14. Służyć radą i nieść pomoc słabszym kolegom.
            15. Przebierać się w strój sportowy w szatni oraz pozostawiać ubrania i obuwie w należytym porządku zawieszone na wieszakach.
            16. Dbać o czystość hali sportowej i boisk sportowych.
            17. Wszelkie wypadki należy zgłaszać nauczycielowi wychowania fizycznego.

Uczniowi zabrania się:

1. Wchodzenia na halę sportową i ćwiczenia w obuwiu nieprzystosowanym do korzystania z hali sportowej.
            2. Korzystania z telefonu komórkowego w szatni i na hali sportowej, podczas przerw śródlekcyjnych oraz podczas lekcji (dzwonienie, wysyłanie wiadomości, robienie zdjęć, nagrywanie filmów).
            3. Samodzielnego wykonywania, bez zezwolenia prowadzącego, jakichkolwiek ćwiczeń czy korzystania z urządzeń sali (typu: skrzynia, kozioł, równoważnia, drążek, poręcze, drabinki, piłki itp.).
            4. Żucia gumy podczas ćwiczeń fizycznych.
            5. Ćwiczenia w okularach.
            6. Palenia tytoniu i spożywania innych używek.
            7. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczania hali sportowej (rzucania papierków, śmiecenia, plucia itp.).
            8. Wchodzenia na halę sportową podczas przerw śródlekcyjnych oraz bez zezwolenia nauczyciela.
            9. Nieuzasadnionego przebywania w szatni podczas przerw lekcyjnych i śródlekcyjnych.
            10. Wyśmiewania innych, brutalnego zachowania oraz nieuczciwości w rozgrywkach.
            11. Nieodpowiedzialnych żartów i zachowań zagrażających bezpieczeństwu własnemu i innych.

Rodzice/prawni opiekunowie ucznia zobowiązani są do:

1. Informowania nauczyciela o niedyspozycji, chorobie lub dysfunkcjach dziecka, które mogą przyczynić się do urazu lub wypadku w czasie zajęć (np. wady wzroku, przebyte operacje, złamania, wady kręgosłupa, cukrzyca, wady serca i inne schorzenia).
            2. Niezwłocznego wyjaśniania bezpośrednio z nauczycielem sytuacji trudnych lub konfliktowych.