• -24

• Kryteria oceniania

• Kryteria oceniania z matematyki.

• Uczeń ma prawo 5 razy w ciągu semestru nie odrobić pracy domowej lub być nieprzygotowanym do odpowiedzi ustnej. Zgłasza ten fakt przed lekcją.
            • Ocena semestralna i końcoworoczna ustalana jest za pomocą średniej ważonej. Najwyższa waga przydzielana jest całogodzinnym sprawdzianom pisemnym, najniższa zadaniom domowym i pracy grupowej na lekcji.
            • Średniej ważonej przyporządkowuje się ocenę szkolną następująco:

średnia

ocena

1,60 i poniżej

niedostateczny

od 1,61 do 2,59

dopuszczający

od 2,60 do 3,60

dostateczny

od 3,61 do 4,60

dobry

od 4,61 do 5,30

bardzo dobry

od 5,31

celujący

Ocenie podlegać będą:

1. Zadania domowe; nauczyciel sprawdza rozwiązanie zapisane w zeszycie, uczeń rozwiązuje zadanie lub jego fragment  samodzielnie na tablicy.
            2. Odpowiedzi ustne:

a). dłuższe wypowiedzi oceniane oceną od nast. do celującej w zależności od tego, czy odpowiedź była: kompletna, zgodna z poleceniem lub pytaniem, wspomagana przez nauczyciela, udzielona we właściwym tempie, zawierała elementy rozszerzające wiedzę lub umiejętności.

b). krótkie odpowiedzi udzielone po wywołaniu przez nauczyciela lub samodzielne zgłoszenie się, oceniane „+” lub „-„. Raz na dwa miesiące nauczyciel wystawia ocenę przy założeniu iż 1 plus i redukuje 1 minus.

bdb – 5 plusów,  db  - 4 plusy, dst – 3 plusy, dop – 2 plusy, ndst.- 2 minusy (o postawieniu oceny dopuszczającej decyduje uczeń)

1. Kontrolne prace pisemne:

a). Całogodzinne ( w tym semestralne i roczne), zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem oceniane stopniem.

Ocenę niedostateczną z tego sprawdzianu uczeń może poprawić w formie pisemnej w terminie do dwóch tygodni.

b). Krótkie kartkówki sprawdzające opanowanie konkretnych umiejętności, obejmujące materiał maksymalnie z 4 lekcji, oceniane stopniem. W klasie piątej w pierwszym półroczu będą one zapowiadane z jednodniowym wyprzedzeniem, w drugim półroczu nie będą zapowiadane.

c). Kartkówki sprawdzające wiedzę teoretyczną oceniane punktowo, przeliczane następnie na ocenę (niezapowiedziane) .

IV. Konkursy przedmiotowych i praca na zajęciach pozalekcyjnych:

a). Aktywny udział w konkursach matematycznych (uczeń podjął próbę rozwiązania i pracował samodzielnie jak również systematycznie przygotowywał się do konkursu) –  uczeń otrzymuje cząstkową ocenę bdb.

b). Osiągnięty wynik znaczący w skali co najmniej szkoły ( w tym przygotowywanie się do konkursu na etapie wojewódzkim) – uczeń otrzymuje cząstkową ocenę celującą.

Jeżeli uczeń w konkursie o randze co najmniej rejonowej uzyska znaczący wynik może otrzymać ocenę celującą na koniec okresu, w którym nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

Uczniowie są zobowiązani do aktywnego udziału w lekcji i wykonywania zadań podanych przez nauczyciela.

Nauczyciel jest zobowiązany do aktywnej postawy w czasie zajęć, przekazania uczniom koniecznych wiadomości i pomocy w trakcie wykonywania ćwiczeń, a także do dodatkowych wyjaśnień w razie potrzeby.

Beata Konwerska

ZAKRES DOSTOSOWAŃ WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH DO MOŻLIWOŚCI PSYCHOFIZYCZNYCH UCZNIA

Uczniowie realizują program nauczania w takim zakresie jak cała klasa; zgodnie z podstawą programową. Stopień opanowania wiadomości i umiejętności musi zapewniać możliwość  realizacji podstawy programowej w następnej klasie.

Uczeń zobowiązany jest do korzystania z form pomocy proponowanych przez szkołę. W przypadku odmowy udziału w tych zajęciach zalecenia poradni psychlogicznopedagogicznej nie będą uwzględniane.

Dostosowanie wymagań- dysleksja z elementami dyskalkulii

• Zmniejszenie stopnia trudności zadań
            • Częste podchodzenie do ucznia w trakcie samodzielnej pracy w celu sprawdzenia postępów w rozwiązywaniu zadań i udzielenia wskazówek
            • Częste przypominanie i utrwalanie pamięciowego opanowania materiału
            • Wydłużenie czasu przeznaczonego na sprawdzian pisemny ( w miarę możliwości)
            • W trakcie rozwiązywania zadań tekstowych sprawdzanie czy uczeń przeczytał treść zadania i czy prawidłowo ja zrozumiał, w razie potrzeby udzielanie dodatkowych wskazówek
            • Uwzględnianie trudności związanych z myleniem znaków działań, przestawianiem cyfr itp.
            • Uwzględnianie prawidłowego wyniku rozwiązania zadania, nawet jeśli strategia dojścia do niego nie jest zbyt jasna
            • Oceniać tok rozumowania, nawet gdy ostateczny wynik jest błędny, co może wynikać z błędów rachunkowych.

Dostosowanie wymagań – uczeń słabo widzący

• Właściwe umiejscowienie ucznia w klasie
            • Udostępnianie tekstów np. testów sprawdzających wiedzę w powiększonej wersji
            • Zwracanie uwagi na szybką męczliwość ucznia (wydłużanie czasu na wykonanie określonych zadań)
            • Częste sprawdzanie doznań wzrokowych w celu sprawdzenia i ewentualnego uzupełnienia werbalnego.