Nowa galeria Badamy własności kwasów i zasad została dodana do albumu fotograficznego
Klasa 8A i klasa 8B w trakcie zajęć chemii prowadziły doświadczenia i eksperymenty, z kwasami i zasadami.
Nowa galeria Badamy własności kwasów i zasad została dodana do albumu fotograficznego
Klasa 8A i klasa 8B w trakcie zajęć chemii prowadziły doświadczenia i eksperymenty, z kwasami i zasadami.
W tym roku nasza szkoła włączy się w akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W środę 12 stycznia na czterech pierwszych przerwach wolontariusze będą sprzedawać własnoręcznie wykonane wypieki, całość dochodu przeznaczymy na fundację WOŚP. Będzie także możliwość otrzymania naklejek za wsparcie zbiórki!
Serdecznie zapraszamy do pomocy.
Finał akcji „Dzieci Dzieciom”
Rok 2021 zakończyliśmy kolejną akcją „Dzieci Dzieciom”, w ramach której zbieraliśmy środki higieniczne i pielęgnacyjne dla małych Podopiecznych Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. J. Tischnera. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i społeczności szkolnej, udało się zebrać środki, które są niezbędne dla Podopiecznych Hospicjum i ich Rodzin.
Składamy serdeczne podziękowania Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom oraz osobom spoza społeczności szkolnej które wspomogły nas w zbiórce, za zaangażowanie się w akcję i okazanie serca.
Decyzje o stypendium szkolnym można odebrać w sekretariacie szkoły. Zapraszamy rodziców (lub uczniów ze starszych klas) w godzinach od 7.00 do 15.00
Nowa galeria ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY - DZIECI ZAMOJSZCZYZNY została dodana do albumu fotograficznego
"79 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku, Niemcy rozpoczęli na Zamojszczyźnie zakrojoną na szeroką skalę akcję wysiedleńczą. Jej bilans był tragiczny - do sierpnia 1943 roku, okupanci przeprowadzili brutalną pacyfikację prawie 300 polskich wsi. Ponad 100 tys. ich mieszkańców wywieziono z domów, a ich miejsce zajęli niemieccy koloniści z różnych części Europy. Wśród wypędzonych było przeszło 30 tys. dzieci. Najistotniejszym rysem tej akcji było to, że okupant nie ograniczał się jedynie do wywłaszczana z całego majątku i przesiedlania, lecz łączył je z masową eksterminacją."(cyt. : dzieje.pl) Nasza szkoła jest żywym pomnikiem tragicznych ofiar tamtych wydarzeń - Dzieci Zamojszczyzny. W przeddzień rocznicy rozpoczęcia akcji wysiedleńczych na Zamojszczyźnie świętowaliśmy więc DZIEŃ PATRONA SZKOŁY - DZIECI ZAMOJSZCZYZNY. W tym dniu wszyscy przyszli do szkoły odświętnie ubrani, a klasy 7a i 7c wraz z wychowawcami - p. T. Lipką i p. T. Czarnotą, przy współpracy z p. S. Nieużytkiem przygotowały uroczystą akademię. Podczas występu przypomniano tragiczne, wojenne losy ofiar dzieci zamojskich, przytoczono fragmenty wspomnień - Dzieci Zamojszczyzny- p. Czesława Główki i p. Władysława Jaszczyszyna, którzy odwiedzili naszą szkołę w kwietniu 2007 roku. Nie zabrakło przy tym wzruszającej poezji i piosenek. Przypomniano także wypowiedź byłego dyrektora śp. p. Antoniego Kolarza - pomysłodawcy tego imienia dla szkoły w Sidzinie, który wyjaśniał dlaczego nosi ona takie imię. P. A. Kolarz podkreślał, że szkoła nasza to żywy pomnik wojennych, tragicznych losów dzieci wiejskich. Podczas akademii dało się odczuć podniosłą atmosferę. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową. (TL)
Bardzo dziękujemy: Rodzicom za pomoc w przygotowanie strojów, rekwizytów, dekoracji, panu S. Nieużytkowi za pomoc w przygotowaniu oprawy muzycznej, opiekunom i członkom Samorządu Uczniowskiego za wszelką pomoc. (TL i TC)
Na dolnym korytarzu znaleziono portfel.Do odbioru w sekretariacie.
"Serce roście, " - chciałoby się powiedzieć za Janem Kochanowskim.
Mamy pierwsze osiągnięcia w tym bardzo trudnym konkursie kuratoryjnym. Do etapu szkolnego przystąpiło pięcioro naszych uczniów z klas 7-8. Aż troje z nich zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Oto oni:
Kasza Karolina klasa VIIIa
Kostka Dawid klasa VIIIa
Sutor Karolina klasa VIIb
Aby lepiej zobrazować wagę tego osiągnięcia, trzeba dodać, że startowało w nim około 3000 uczniów z województwa małopolskiego. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 20% (750 osób), z czego tylko 25 z powiatu suskiego, w tym troje z naszej szkoły, co stanowi 12%.
Karolinkom i Dawidowi gratulujemy i życzymy połamania piór w następnym etapie - 01 grudnia.(SK)
Nowa galeria KUKIEŁKI Z WARZYWKA została dodana do albumu fotograficznego
Na początku listopada w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs "Kukiełka z warzywka". W tegorocznej edycji wzięło udział aż 62 uczniów z klas I-III. Owocowo-warzywne kukiełki przyciągały wzrok. Prace były bardzo ciekawe, kolorowe i pomysłowe - dlatego też wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które zostały ufundowane przez: Radę Rodziców, Pana Dyrektora i nasz prężnie działający Sklepik Uczniowski. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok. J. Maj, A. Zajda
Nowa galeria Wycieczka do Warszawy została dodana do albumu fotograficznego
W dniach 8,9,10 listopada 2021 roku ponad stu uczniów z klas VI, VII I VIII wzięło udział w trzydniowej wycieczce do Warszawy. Wyjazd zorganizowany został w ramach rządowego przedsięwzięcia naukowego „Poznaj Polskę” Projekt ten zakłada przeznaczenie środków na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Nasz wniosek został zaopiniowany pozytywnie, dlatego też otrzymaliśmy dofinansowanie.
W trakcie pobytu w stolicy poznawaliśmy historię, kulturę i teraźniejszość miasta. Zwiedziliśmy m.in. Zamek Królewski – dawną siedzibę władców Polski ze wspaniałymi apartamentami królewskimi i Salą Tronową. Przypomnieliśmy sobie wydarzenia historyczne, o których uczymy się na lekcji historii, a które właśnie tam miały miejsce kilkaset lat temu.
Oglądnęliśmy też rezydencję królewską znajdującą się w Wilanowie. Usłyszeliśmy tam wiele ciekawostek na temat króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Podziwialiśmy też wspaniałe królewskie ogrody. Kolejną atrakcją, dzięki której przenieśliśmy się w odległe, historyczne czasy był Pałac w Łazienkach - letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego, w niej władca wydawał m.in. słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować z nimi o bieżących wydarzeniach.
Kolejnym punktem programu było Stare Miasto i podziwianie jego bogatej architektury, a także wieczorny spacer po jednym z najsłynniejszych warszawskich cmentarzy – Powązki, na którym spoczywają ciała znanych Polaków. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, w czasie której mieliśmy okazję prześledzić losy powstańców i poczuć atmosferę tamtych, jakże strasznych dni.
Warszawa to miejsce, gdzie tradycja i historia mieszają się ze współczesnością. Tak też było w czasie naszej wycieczki. Oprócz podziwiania zabytków i miejsc historycznych odwiedzaliśmy też ważne miejsca związane z dniem dzisiejszym. W czasie wizyty w sejmie spotkaliśmy się z Posłem do Sejmu – Panem Filipem Kaczyńskim, który w ciekawy sposób opowiedział nam o pracy tej najważniejszej w kraju instytucji i pokazał miejsca, które znaliśmy dotąd tylko z telewizji. Była to dla nas wspaniała lekcja wiedzy o społeczeństwie.
Niewątpliwą atrakcją, nie tylko dla fanów piłki nożnej, była wizyta na Stadionie Narodowym. Jego ogrom podziwialiśmy z trybun. Mieliśmy też okazję zwiedzić zaplecze , m.in. szatnie, w których nasi piłkarze przygotowują się do meczów.
Nie sposób opisać wszystkich atrakcji, jakie czekały na uczestników naszej wycieczki, dlatego wspominamy tylko o tych najważniejszych. Po całodniowym zwiedzaniu przychodził czas na wspólne spędzanie czasu. Rozmowom i żartom nie było końca. Wspólnie też biesiadowaliśmy przy ognisku. Do domu wróciliśmy cali, zdrowi i w dobrych humorach.
Mamy nadzieję, że wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń, była okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale też do zacieśnienia więzi koleżeńskich. Czekamy na następne!!!Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi i poświęcony czas.(KB)
Przypominam,że 15.11.2021 mija termin opłaty za wyżywienie.Bardzo proszę o dokonywanie wpłat poprzez przelewy lub u intendenta gotówką. Proszę o przestrzeganie terminów w przeciwnym razie będą naliczane odsetki karne.
Święto Niepodległości
5 listopada w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym dniu wszyscy uczniowie przyszli odświętnie ubrani. Program z tej okazji przygotowali uczniowie klas VIII, którzy przenieśli nas w czasy , kiedy Polska utraciła niepodległość, pokazali, jak Polacy o nią walczyli i wreszcie, w jaki sposób nasza ojczyzna stała się znowu wolna i niepodległa. Ta krótka lekcja historii została ubarwiona wierszami znanych poetów oraz wspaniałymi, patriotycznymi pieśniami. Wyrazem naszego patriotyzmu było też wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Mamy nadzieję, że program dostarczył widzom wielu wrażeń, ale też skłonił do refleksji nad tym , jak ważne, również w dzisiejszych czasach, są takie wartości jak wolność i pokój.
Bardzo dziękujemy Panu Szymonowi Nieużytkowi za pomoc w przygotowaniu warstwy muzycznej i naszemu koledze z klasy IV b Sebastianowi Czarnemu za pomoc techniczną.
Nowa galeria Konkurs "Łowcy cząstek". została dodana do albumu fotograficznego
W III edycji konkursu "Łowcy cząstek " w kategorii „Liga” drużyna - sidzina - zajęła miejsce IV, zaś w kategorii – „Maraton” – miejsce VII ( na 30 drużyn). To bardzo dobry wynik. W tym roku szkolnym także uczestniczymy w tym wydarzeniu, zapraszamy wszystkich chętnych do udziału. Przypominam, że wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację -CREDO DETECTOR , dołączyć do drużyny „sidzina”i cieszyć się łowami. (TL)
Informujemy, że dotarła do nas nowa dostawa krawatów. Uczniów, którzy chcą kupić, zapraszamy do sekretariatu szkoły. Cena 28 zł.
Informujemy,iż opłaty za obiady za miesiąc październik zostały naliczone.Prosimy o terminowe wpłaty.Termin wpłat mija 15.11.2021
Nowa galeria Ślubowanie 2021 została dodana do albumu fotograficznego
Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy. PIerwszoklasiści przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się pilnie wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
20 października br. odświętnie ubrani, w obecności swoich najbliższych oraz koleżanek i kolegów z klas II rozpoczęli występ. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania pan dyrektor szkoły Mieczysław Matyasik dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. ,,Pasuję Cię na ucznia”- mówił pani dyrektor, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Potem przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła pierwszakom sukcesów w nauce oraz zapewniła o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Nie obyło się też bez upominków od rodziców. Uroczysty dzień zakończył się pamiątkowymi zdjęciami.
Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce !!!
Już po raz VII szkolna biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek, w tym roku obchodzoną pod hasłem "Czytanie wzmacnia". Jest to akcja, która w niekonwencjonalny sposób promuje biblioteki i czytanie. Dzieci przekonały się, że czytanie nie tylko wzmacnia pamięć i wyobraźnię, ale także ciało. Wieczór zaczęliśmy o 18:00 od fitnessu z książką, zgodnie z zasadą "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Następnie uczestnicy imprezy wykazali się pomysłowością przy łamaniu szyfrów i rozwiązywaniu innych łamigłówek. Na zakończenie imprezy odbyła się projekcja filmu "Człowiek w czerni" oraz tradycyjny już spacer nocą po ciemnych, szkolnych korytarzach. Noc bibliotek zakończyliśmy o 22:00.
Bardzo dziękuję za pomoc w organizacji imprezy, nauczycielom: M. Maj, J. Maj i S. Murzynowskiej, dziewczynką ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Gminnej Bibliotece Publicznej.
IL
Powered by aSc EduPage