W związku z robotami drogowymi na drodze na Małą Sidzinkę odwóz uczniów w tym kierunku tylko do roli Trzopowej.
Remont drogi na Małą Sidzinkę
Remont drogi na Małą Sidzinkę
W związku z pracami drogowymi prowadzonymi na drodze na Małą Sidzinkę dowóz uczniów w dniach 21-22 kwiecień tylko do roli Trzopowej
ELIMINACJE DO ETAPU POWIATOWEGO „OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM 2022”
Po dwuletniej przerwie, do której przyczynił się COVID-19, 4 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Sidzinie odbyły się eliminacje do etapu powiatowego „Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”.
W turnieju brały udział 4 reprezentacje szkół z terenu gminy Bystra-Sidzina – po dwie z każdej ze szkół, w dwóch kategoriach wiekowych.
Role sędziów pełnili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej: nadkomisarz Grzegorz Sikora, aspirant sztabowy Tadeusz Gacek oraz starszy aspirant Sebastian Gracjasz.
Umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej każdej drużyny sprawdził druh Jakub Binkuś z OSP Sidzina.
W czasie turnieju sprawdzane były:
znajomość przepisów ruchu drogowego w formie testów - jeden dotyczył znajomości przepisów ruchu drogowego, a drugi znajomości pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach,
umiejętności jazdy na rowerze po wybranych elementach toru przeszkód,
umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W kategorii wiekowej do lat dwunastu pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Sidziny w składzie: Martyna Kowalcze, Milena Podczerwińska, Igor Migas, Aleksander Trzop. Drugie miejsce zajęła reprezentacja z Bystrej Podhalańskiej.
W kategorii wiekowej powyżej dwunastu lat pierwsze miejsce zajęła również reprezentacja z Sidziny w składzie: Amelia Jaromin, Mikołaj Kudzia, Szymon Sułocha. Drugie miejsce zajęła reprezentacja z Bystrej Podhalańskiej.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Bystra-Sidzina oraz gratulacje od Pana Wójta Stanisława Tempki, Pana Dyrektora Mieczysława Matyasika oraz członków komisji sędziowskiej.
Zwycięskie drużyny będą reprezentowały gminę Bystra-Sidzina w eliminacjach do etapu wojewódzkiego BRD 27 kwietnia 2022r. w Tarnawie Dolnej
Zwycięzcom życzymy sukcesów na kolejnym etapie turnieju.
2
Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap powiatowy.
Karol Talapka uczeń klasy szóstej zajął drugie miejsce w powiatowym etapie. Bardzo serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności związanych z zagadnieniami bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.
Wycieczka klas ósmych - niezwykła lekcja historii
- 19
29 marca uczniowie klas ósmych uczestniczyli w całodniowej wycieczce autokarowej. Celem naszego wyjazdu było zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau oraz wizyta w Zamku w Pszczynie. Wycieczkę poprzedziły specjalne lekcje wychowawcze, w trakcie których uczniowie mogli przygotować się do spotkania z tym jakże niezwykłym miejscem pamięci, jakim jest Oświęcim i pełniej zrozumieć to, co mieli zobaczyć w trakcie zwiedzania.
O godzinie ósmej przez bramę z historycznym napisem „Arbeit macht frei” (w polskim tłumaczeniu „Praca czyni wolnym”) weszliśmy na teren , na którym w czasie II wojny światowej funkcjonował nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady. Zobaczyliśmy autentyczne budynki, w których więziono i zabijano niezliczone ilości więźniów, głównie Żydów. Przeszliśmy też przez plac apelowy, tam więźniowie, czasami nawet po kilkanaście godzin stali na śniegu i mrozie. Następnie udaliśmy się pod Ścianę Śmierci, gdzie minutą ciszy uczciliśmy pamięć zamordowanych, niewinnych ludzi. Weszliśmy też do niektórych baraków, w których mieliśmy okazję zobaczyć zdjęcia przedstawiające codzienne życie obozu oraz filmy ukazujące historię tego tragicznego miejsca. Niezwykłe wrażenie zrobiły na wszystkich ogromne ilości rzeczy codziennego użytku pozostawione przez więźniów, w tym np. ubrania , buty małych dzieci. Pan Przewodnik przedstawił nam też m.in. historię doktora Mengele – pseudolekarza, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach oraz pokazał miejsca, gdzie zabijano cyklonem B i spalano ciała.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była druga część obozu – Brzezinka. To właśnie tam jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie , jak wielka była niszczycielska moc nazistów. Na 14 hektarach ziemi zbudowano ok 300 budynków, których jedynym przeznaczeniem było niszczenie, zabijanie i spalanie ludzi w krematoriach. Wszystko, co zobaczyliśmy, to świadectwo ogromnego okrucieństwa człowieka wobec człowieka. Z pewnością nikt z nas nie pozostał obojętny na to, z czym miał okazję się zetknąć. Na koniec pragnę zaznaczyć, ze nasi uczniowie w trakcie zwiedzania wykazali się ogromną dojrzałością, potrafili uszanować niezwykłość tego miejsca, co podkreślił Pan Przewodnik. My jako wychowawcy jesteśmy z nich bardzo dumni.
Na koniec udaliśmy się do Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Tam w małych grupach z audio przewodnikami zwiedzaliśmy piękny ,bogato zdobiony pałac , w którym zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, dzięki czemu , jest on obecnie uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Przechadzając się po kolejnych komnatach, mieliśmy okazję poczuć atmosferę życia dworskiego m.in. słynnej z niezwykłej urody Księżnej Daisy – jednej z właścicielek.
Droga powrotna w miłej atmosferze minęła nam szybko i przyjemnie. Dziękujemy Pani Patrycji za poświęcony czas i pomoc w opiece.(KB)
PRACE KONKURSOWE
Przedstawiamy Państwu prace naszych uczniów, które zostały wysłane na konkurs "BEZPIECZNIE NA WSI". Pozostało czekać na wyniki konkursu, trzymamy kciuki za naszych uczestników.
12
PROJEKT LEGO KLASA 6a
Na lekcjach plastyki oraz muzyki klasa 6a stworzyła film poklatkowy z wykorzystaniem klocków LEGO. Była to skomplikowana praca obejmująca wiele działań. Uczniowie rozpoczęli projekt od budowy scenerii oraz elementów ruchomych i pojazdów z klocków. Kolejnym etapem była nauka obsługi programu do tworzenia filmów oraz obsługa kamery. Pierwsza próba tworzenia zakończyła się fiaskiem :) , ale była cenną lekcją i wskazówką na jakie błędy należy zwrócić uwagę. Przedstawiony film jest drugą poprawioną wersją. Stworzenie tego 15 sekundowego ujęcia zajęło uczniom 4 godziny lekcyjne. Zachęcamy do oglądania. [SN]
Turniej Maszyn Wiatrowych - PODWÓJNE PODIUM!
Nowa galeria Turniej Maszyn Wiatrowych - Katowice 2022 została dodana do albumu fotograficznego
19W poniedziałek 28 marca 2022 r. w Katowicach odbyły się eliminacje regionalne Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Tradycyjnie naszą szkołę reprezentowała na tych zawodach liczna grupa uczestników. W konkursie wystartowało bowiem aż 6 drużyn z naszej szkoły, na 24 drużyny z południowej części Polski. Z dumą informujemy, że aż dwie nasze drużyny stanęły na podium: II miejsce zajęłą drużyna: DMUCHAWCE ( Julia Sułocha kl.7c, Karolina Sutor kl. 7b, Paulina Jaromin kl. 7b), zaś III miejsce drużyna WIATR (Mateusz Palowski kl. 7a i Gabriel Jaromin kl. 7b). Pozostałe wiatraki osiągnęły bardzo dobre wyniki i znalazły się w czołówce klasyfikacji generalnej konkursu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Rodzicom dziękujemy za pomoc! Opiekunowie: T. Lipka i T. Czarnota.
Otwarcie pracowni fizyko chemicznej
We wtorek 22 marca w naszej szkole odbyło się oficjalne otwarcie nowej pracowni fizyko chemicznej. W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Bystra Sidzina Pan Stanisław Tempka, przedstawiciele Szkolnej Rady Rodziców z przewodniczącą Panią Ewą Sutor, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bystrej Pan Marek Drobny i nauczycielką chemii, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Dyrektor szkoły przedstawił gościom nowe wyposażenie pracowni, które zapewnia bezpieczne prowadzenie procesu dydaktycznego, nowoczesne pomoce dydaktyczne drukarkę 3D, monitor, wizualizer, wysokiej klasy szkło laboratoryjne , odczynniki i inny drobny sprzęt laboratoryjny. Po prezentacji pracowni uczniowie naszej szkoły przeprowadzili kilkanaście efektownych doświadczeń chemicznych i fizycznych. Mamy nadzieję, że pracownia będzie miejscem w którym wszyscy uczniowie będą pogłębiać swoje zainteresowania naukami ścisłymi. Do zobaczenia w pracowni
Doświadczenia wykonali:
Joanna Staszczak, Kornelia Tempka REAKCJA SODU Z WODĄ
Patrycja Kostka, Amelia Jaromin OTRZYMYWANIE WODORU i BADANIE JEGOWŁASNOŚCI
Sebastian Stramek, Mikołaj Kudzia LOKOMOTYWA
Maciek Trybuła WĘŻE FARAONA
Byrska Kasia – CHEMICZNA ZAPAŁKA
Lipka Oliwia - Kula plazmowa - fizyka
Wiktoria, Justyna, Julka, Zuzia, Nikol ZEGAR JODOWY
Szymon Sułocha Dawid Kostka OTRZYMYWANIE KWASU SIARKOWEGO
Tempka Wojciech – DESTYLACJA
Ryś Marlena Musiałek Marta- OTRZYMYWANIE TLENKU WĘGLA (IV)
Andrzej Małysa – JAZDA POD GÓRĘ -FIZYKA
Palowski Mateusz – DZIEDZINA ELEKTRYCZNOŚĆ - FIZYKA
Karol Małysa – WYBUCHOWY WODÓR
Dziubek Jakub, Blaszyński Rafał UKŁAD OKRESOWY
Ola Wierzba - Małgorzata Stravoravdi ELEKTROLIZA
Dawid Kostka kl. VII BŁEKIT UPARTY, ŚWIATŁA DROGOWE
Weronika Kordyl CHEMICZNA TĘCZA
Kostka Beata, Jaromin Anna - ELEKTROSTATYKA - FIZYKA
Wojtek Tempka DUCH W BUTELCE
Adrian Pastwa WYTWARZANIE I BADANIE WŁASNOŚCI ETYNU
Karol Małysa, Maciek Trybuła WULKAN
Wiktor Parla Bartek Pardo – WIRUJĄCE BALONY - FIZYKA
Julia Jaromin, Ola Sutor ODSIARCZANIE SPALIN, OCHRONA POWIETRZA
Szczerbowska Martyna Guzik Magda PASTA DO ZĘBÓW DLA SŁONIA.
Bardzo dziękuję nauczycielom i uczniom, którzy przygotowali i przeprowadzili ten pokaz.
Nowa galeria Otwarcie pracowni fizyko chemicznej została dodana do albumu fotograficznego
Matyasik Mieczysław
178
POWITANIE WIOSNY
Nowa galeria POWITANIE WIOSNY została dodana do albumu fotograficznego
5Dni się wydłużają, słońce topi resztki śniegu, a ptaki wracają z ciepłych krajów - WIOSNA. Uczniowie klas 1-3 tradycyjnie powitali wiosnę wycieczką nad rzekę, w czasie której pożegnano panującą do tej pory zimę w postaci kukły Marzanny. Mamy nadzieję, że wiosna już na dobre u nas zagości. W tym roku piękną marzannę przygotowali uczniowie klasy 3b.
Uzależnienia dzieci i nastolatków
• Jak sprawdzić, czy moje dziecko gra za dużo?Jak rozpoznać, czy moje dziecko jest uzależnione od smartfona?
• Jak sprawdzić, czy moje dziecko gra za dużo?
• Jak chronić dziecko przed internetową pornografią?
• Jak pomóc dziecku radzić sobie z zagrożeniami wirtualnego świata?
• Jak przeprowadzić cyfrowy detoks
Nekrolog
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 16 marca 2022 roku, zmarła
śp. Danuta Gwiżdż
Odeszła nasza serdeczna Koleżanka i wieloletni pracownik Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie. Pani Danusia Gwiżdż 24 lata dbała o warunki nauki kilku pokoleń uczniów i pozostanie w naszej pamięci jako człowiek pracowity, uczynny, pełen pozytywnej energii i życzliwości dla wszystkich.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 18 marca 2022 r. (piątek) o godzinie 14.00 w Kościele Parafialnym w Sidzinie
Rodzinie i Bliskim składamy najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia.
Dyrektor, nauczyciele, pracownicy, emeryci i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie
Turniej wiedzy pożarniczej.
W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły brali udział konkursie OTWP. Zmagali się z bardzo trudnymi pytaniami dotyczącymi sprzętu pożarowego, działań taktycznych i wielu innych zagadnień związanych z pożarnictwem. Reprezentowali nas: Tempka Patrycja, Maj Bartek, Karol Talapka oraz w młodszej grupie: Kuba Gałka, Maks Lipka i Maciej Kordel. Karol Talapka zajął pierwsze miejsce w grupie starszej natomiast Kuba Gałka zajął drugą pozycję w grupie młodszej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Czyja zguba!
W dniu dzisiejszym (15.03.2022) na terenie szkoły znaleziono pieniądze. Odbiór w sekretariacie.
Fartuchy ochronne na zajęcia laboratoryjne.
Bardzo serdecznie dziękujemy Szkolnej Radzie Rodziców za przygotowanie fartuchów na zajęcia labolatoryjne.
CZYJA ZGUBA!!!!
Wczoraj tj. 08.03.2002r na terenie szkoły znaleziono pieniądze. Osobę, która zgubiła zapraszamy po odbiór do sekretariatu.
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
Co zrobić, aby zapisać dziecko do szkoły w Polsce?
Do czego ma prawo Twoje dziecko w szkole w Polsce?
• Zbierz dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka (świadectwa, zaświadczenia itp.). Jeśli ich nie masz - napisz oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało.
• Skontaktuj się z wybraną polską szkołą i złóż wniosek o przyjęcie do szkoły. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor placówki. • Szkoła podstawowa, w rejonie której mieszkasz, ma obowiązek przyjąć Twoje dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc.
• Jeżeli w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, skontaktuj się z urzędem gminy, w której mieszkasz i poproś o wskazanie szkoły, w której Twoje dziecko będzie mogło się uczyć.
• Nauka dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w publicznych szkołach jest nieodpłatna. Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły.
• Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego. Szkoła może także tworzyć tzw. oddziały przygotowawcze.
• Uczniowie z zagranicy mogą korzystać z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.
• Uczniowie oraz ich rodzice mogą liczyć na pomoc psychologicznopedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym, udzielaną m. in. przez psychologów, pedagogów i terapeutów pedagogicznych.
Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Wszystkie oficjalne informacje na temat praw cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pod adresem: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina Dodatkowe informacje uzyskasz: pod numerem telefonu: +48 22 34 74 708
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Що потрібно зробити, щоб записати дитину до школи у Польщі?
На що має право ваша дитина в школі в Польщі?
• Зберіть документи про попереднє навчання дитини (атестати, довідки тощо). Якщо у вас їх немає – напишіть заяву про загальну кількість закінчених років навчання із зазначенням закладу, в якому навчалася дитина.
• Зв'яжіться з вибраною вами польською школою і подайте заяву про прийняття у школу. Рішення про прийняття приймає директор.
• Початкова школа в районі, де ви живете, повинна прийняти вашу дитину. Інші початкові та середні школи приймають дітей у міру наявності вільних місць.
• Якщо у вибраній школі в даному класі немає місць, зв’яжіться з управлінням гміни, в якій ви живете, і попросіть вказати школу, яку ваша дитина зможе відвідувати.
• Навчання дітей і молоді у віці 7-18 років у державних школах безкоштовне. Незнання дитиною польської мови не є перешкодою для прийняття до школи. • Для учнів, які недостатньо володіють польською мовою, школа організовує додаткові безкоштовні уроки польської мови. У школі також можуть бути створені т. зв підготовчі відділення.
• Іноземні учні можуть скористатись корекційними заняттями з навчальних предметів.
• Учні та їх батьки можуть розраховувати на психолого-педагогічну допомогу у зв'язку з міграційним досвідом, надану, зокрема, психологами, педагогами і педагогічними терапевтами. Пам’ятайте, що найголовніше – це ваша безпека і безпека ваших близьких. Вся офіційна інформація щодо прав іноземців на території Республіки Польща знаходиться за адресою: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
Zawody o puchar Wójta Gminy Bystra Sidzina
Nowa galeria Zawody o puchar Wójta Gminy Bystra Sidzina została dodana do albumu fotograficznego
6W dniu 03.03.2022 r. na stoku w Spytkowicach odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim o Puchar Wójta Gminy Bystra-Sidzina .
Wyniki w pozczególnych kategoriach:
Chłopcy klasy 4-6:
- Hubert Wirtel
- Jakub Śladewski
- Michał Szczerba
Dziewczyny klasy 4-6:
- Tamara Blacha
- Maja Jaromin
- Karolina Strach
Chłopcy klasy 7-8:
- Wojciech Migas
- Wojciech Tempka
- Marcin Madonna
Dziewczyny klasy 7-8:
- Julia Sułocha
- Katarzyna Byrska
Snowboard :
- Dawid Kostka
- Karolina Strach
W punktacji szkół:
SP Bystra 33 pkt
SP Sidzina 27 pkt
Bardzo dziękujemy pomoc w organizacji:
Panu Wójtowi Stanisławowi Tempce Gmina Bystra-Sidzina
Pani Teresie Turowskiej GOKPTiS w Sidzinie
Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Sidzinie
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
- 12
Szkolne Koło Wolontariatu zakończyło pierwszy etap zbiórki, rzeczy przeznaczonych dla mieszkańców Ukrainy. Część zebranych rzeczy przekazaliśmy już rodzinom z Ukrainy, które zamieszkały w naszej miejscowości. Będziemy na bieżąco im pomagać przekazując w razie potrzeby kolejne dary lub organizując inne formy pomocy. Pozostałe rzeczy zostaną w poniedziałek przewiezione do Makowa Podhalańskiego,
a stamtąd rusza w dalsza drogę do ludzi potrzebujących w Ukrainie.Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel
i ruszyli z pomocą dla kraju ogarniętego wojną. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej: wolontariuszy, uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców i mieszkańców Sidziny, rozmiary zbiórki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.W naszą akcję czynnie zaangażowało się Przedszkole Publiczne w Sidzinie i zorganizowało zbiórkę na swoim terenie, za co serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieję, że w kolejnych akcjach pomocy dla Ukrainy ponownie będziemy mogli liczyć na wasze wsparcie.
Dziękujemy za wielkie serce :)
CZYJA ZGUBA!
Na terenie szkoły znaleziono rękawice narciarskie. Odbiór w sekretariacie szkoły.