Konkurs "Łowcy cząstek"
W świecie lektur szkolnych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii W świecie lektur szkolnych..
2Na przełomie września i października uczniowie klasy 8a zakończyli omawianie jednej z piękniejszych lektur szkolnych, jaką jest ,,Mały Książę". Cykl lekcji zwieńczyło wykonanie wystawy poświęconej temuż opowiadaniu. Na wystawie tej uczniowie zaprezentowali biografię autora, przybliżyli sylwetki bohaterów, omówili treść i główne wątki lektury, a także zaprezentowali własne prace ukazujące trasę podróży Małego Księcia po różnych planetach.
M.K
Organizacja pracy szkoły w czasie zdalnego kształcenia w klasach 4-8
Od 26.10.2020 do 8.11.2020 kształcenie w klasach 4-8 będzie odbywac się zdalnymi metodami. Uczniowie klas 4-8 będą mieć zajęcia zdalne zgodnie z dotychczasowym planem zajęć, z wyjątkiem zmian związanych z dużą absencją chorobową nauczycieli. Bardzo proszę rodziców i uczniów o sprawdzanie w dzienniku elektronicznym i na stronie szkoły aktualnego planu zajeć klas. Na zdalnym nauczaniu nauczyciele będą wykorzystywać aplikację Teams, prosze o sprawdzenie, czy wszyscy uczniowie pamiętają login i hasło. W razie problemów z logowaniem prosze o kontakt z wychowawcami. Klasy 1-3 z wyjątkiem klasy 3B realizują zajęcia w trybie stacjonarnym. Dowóz uczniów rano bez zmian według dotychczasowego harmonogramu, bezpośrednio po 5 lekcjach autokar bedzie odwoził dodatkowo uczniów również na Wielką Polanę. Matyasik Mieczysław
NAUKA ZDALNA
Zdalne zajęcia dla klas 3B, 6B, 6C, 7A, 7B, 8A, 8B
Zarządzenie nr 12/2020/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej im Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie
z dnia 22 października 2020 r.
w sprawie wprowadzenia kształcenia zdalnego na czas określony
§ 1
Za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, zawiesza się zajęcia w klasach 3B, 6B, 6C, 7A, 7B, 8A, 8B na okres od 23.10.2020 r. do 26.10 2020 r.
§ 2
W czasie zawieszenia zajęć, o którym mowa w § 1, nauka jest prowadzona z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
§ 3
O zawieszeniu zajęć zawiadamia się kuratora oświaty.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Uczniowie objeci są nadzorem epidemiologicznym, rodzice i inni domownicy mogą być normalnie aktywni.
Dyrektor Szkoły przypomina o konieczności monitorowania stanu zdrowia dziecka i o konieczności ograniczenia do minimum bezpośrednich kontaktów rówieśniczych.
Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje wszystkich objętych nadzorem epidemiologicznym iż w przypadku łamania zasad nadzoru, będą oni objęci wraz z domownikami kwarantanną.
Łowcy cząstek
Dzisiaj, tj. 21.10.2020 r. rozpoczyna się trzecia edycja konkursu zespołowego "Łowcy cząstek", która trwać będzie do 18.10.2021 r.
Konkurs polega na zespołowym łapaniu rejestracji cząstek promieniowania kosmicznego przy użyciu aplikacji (CREDO Detector), za każdą dobrą detekcje zaakceptowaną przez filtry zespół uzyskuje jeden punkt.
Każdy zespół rywalizuje z innymi zespołami ( z kraju i zagranicy) w dwóch kategoriach:
a) Maraton - trwa od początku (21.10.2020) do końca trwania wydarzenia (18.06.2021),
b) Liga - wykrywanie rejestracji cząstek w ciągu jednej wybranej nocy miesiąca z 12 na 13ego trwająca 10 godzin (od godz. 21:00 do 7:00). Pierwsza Liga odbędzie się w listopadzie (2020).
Zespół "sidzina" już 3 raz weźmie udział w tym projekcie naukowym.
Przypominam, że w I edycji udało nam się zwyciężyć w kategorii "Liga"! W II edycji znacznie więcej zespołów zgłosiło się do konkursu, ale mimo to, naszej drużynie udało się zająć 8 miejsce (na 46) w kategorii "Liga" i miejsce 27 (na 62) w kategorii "Maraton". Mam nadzieję, że w tej edycji uda nam się poprawić te wyniki.
Osoby, które chcą dołączyć do naszej drużyny proszę o kontakt, wyjaśnię co należy zrobić, aby poczuć się naukowcem i prowadzić prawdziwe badania! Jedyny warunek, to dysponowanie smartfonem lub tabletem z systemem operacyjnym Android.
Zapraszam wszystkich chętnych do łapania cząstek! Teresa Lipka.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego klas I-III ,,Projekt kukiełki z warzyw"
W dniu 16.10.2020 został rozstrzygnięty konkurs na projekt kukiełki z warzyw. W konkursie udział wzięli uczniowe klas I-III; najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas I. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością oraz kreatywnością, a efekty można podziwiać poniżej. Prace zostały ocenione - nagrody zostaną wręczone pod koniec października. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorzy: Maria Działek, Barbara Wierzba
UPOMINKI OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SAMORZĄD UCZNIOWSKI - DEN.
1Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali drobne upominki dla nauczycieli i pracowników szkoły. Mamy nadzieję, że owocowe herbatki pomogą w utrzymaniu odporności na wysokim poziomie :-)
WAŻNA INFORMACJA
BARDZO PROSZĘ UCZNIÓW I RODZICÓW O SPRAWDZENIE WIADOMOŚCI W DZIENNIKU ELEKTRONICZNYM
PRZYPOMNIENIE !!!
WSZYSTKIE OSOBY, KTÓRE NIE DOKONAŁY OPŁATY ZA ŻYWIENIE PROSZONE SĄ O WPŁATĘ (KWOTA 63 ZŁ) DO 20 PAŹDZIERNIKA.PO UPŁYWIE TERMINU BĘDĄ NALICZANE ODSETKI KARNE.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE
Takie oto życzenia znalazły się naokolicznościowych laurkach, które z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla nauczycieli oraz innych pracowników naszej szkoły przygotowały dzieci z grupy świetlicowej.
Nauczycielom i Wszystkim Pracownikom Oświaty życzymy takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wytrwałości, aby służba młodym ludziom zrodziła wiele szlachetnych owoców.
[M.CZ]
10
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dyrekcji, Nauczycielom, Emerytom i wszystkim Pracownikom Oświaty składamy serdeczne życzenia zdrowia, dalszych sukcesów i osiągnięć zawodowych.
Wszystkim Pracownikom Oświaty życzymy radości z wykonywanego zawodu, z codziennego bycia z uczniami i wychowankami, z uczestniczenia w tworzeniu ich przyszłej drogi zawodowej.
Dziękujemy Państwu za trud i poświęcenie włożone w edukację oraz wychowanie młodzieży szkolnej, za przewodnictwo w drodze do zdobywania wiedzy, odkrywania prawdy i kształtowania postaw.
Życzymy zadowolenia z pracy pedagogicznej, poczucia ważności wykonywanego zawodu oraz wdzięczności uczniów z którymi dzielicie się swoją wiedzą, doświadczeniem i dla których jesteście największym autorytetem.
Rodzicom życzymy cierpliwości w motywowaniu dzieci, natomiast uczniom niesłabnącej motywacji w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.
Zarządzenie nr 10/2020/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej im Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie z dnia 12 października 2020 r. w sprawie zasad pracy szkoły w czasie epidemii covid-19
W związku z szybko postępującą epidemią covid-19 zarządzam od dnia 13 października 2020 r.:
- Bezwzględny obowiązek noszenia osłony nosa i ust przez wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników na terenie całej szkoły ( z wyjątkiem sal lekcyjnych i stołówki po zajęciu miejsca za stolikiem).
- Uczniowie mogą ściągnąć maseczkę i spożyć śniadanie na szkolnym korytarzu po zajęciu miejsca siedzącego i w odległości co najmniej 1.5 m od innego ucznia, nauczyciele mogą wyrazić zgodę na spożywanie posiłków w klasach lekcyjnych pod warunkiem zapewnienia im w tym czasie opieki .
- Do toalet uczniowskich może jednocześnie wejść 3 uczniów.
- Do odwołania zawieszone są wszystkie imprezy i uroczystości szkolne.
- Do odwołania zawieszone są lekcje otwarte i obserwacje lekcji.
- Klucze do sal lekcyjnych po zamknięciu drzwi zostają w drzwiach.
- Należy ograniczyć do absolutnego minimum formy i metody pracy wymagające bezpośredniej interakcji.
- Po każdych zajęciach sale lekcyjne muszą być wietrzone.
- Nauczyciele są zobowiązani do przypominania uczniom o zasłanianiu nosa i ust oraz częstym myciu i dezynfekcji dłoni.
- Nauczyciele proszeni są o zachowanie wszystkich zasad, które uniemożliwiają transmisję wirusa (dystans społeczny poza lekcjami). W razie potrzeby nauczyciele mogą w czasie przerw korzystać ze wszystkich pomieszczeń szkolnych.
- Do odwołania zamknięte jest nowe boisko szkolne.
- Wszystkie dodatkowe zajęcia (z wyjątkiem „Małopolskich Talentów” i dodatkowych zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli) są zawieszone do odwołania.
- Uczniowie, którzy nie są dowożeni do szkoły, powinni przychodzić do szkoły najwcześniej o godzinie 7:40, w innym przypadku konieczne jest zapisanie ucznia do świetlicy szkolnej i przebywanie tam pod opieką nauczyciela.
„Kto śmieci segreguje, ten środowisko ratuje”
06.10.2020r. do naszej szkoły przyjechali artyści Teatru Małego z Krakowa z bajką ekologiczną pt. „Dusza lasu” skierowaną do uczniów kl. I-III. Bohaterowie w zabawny sposób rozwijali u małych widzów pozytywny stosunek do świata przyrody i ochrony środowiska. W szczególny sposób zwrócono uwagę na rolę roślin i zwierząt w życiu człowieka. Wielokrotnie tworzone były sytuacje, podczas których kształtowały się u dzieci nawyki proekologiczne (np. recykling). Spektakl dostarczył dzieciom wiele radości i przyjemnych wrażeń. [JM]
Ciekawa lekcja biologii. Doświadczenie - dobra metoda zdobywania wiedzy.
Szkielet człowieka musi być bardzo wytrzymały i jednoczeście bardzo lekki, aby umożliwić nam sprawne poruszanie się. Te cechy wynikają z odpowiedniego składu chemicznego naszych kości. Uczniowie klas siódmych przygotowali materiały niezbędne do wykonania doświadczenia pozwalającego zbadać rolę składników chemicznych kości. Chętni uczniowie dostarczyli materiał doświadczalny. Doświadczenie przeprowadzono pod opieką nauczyciela biologii.
W pierwszym doświadczeniu badano jakie właściwości nadają kościom sole mineralne? Do przeprowadzenia doświadczenia wykorzystano słoik z kością kurczaka zanurzoną w occie.
W drugim doświadczeniu zbadano jakie właściwości nadają kościom białka? Aby odpowiedzieć na to pytanie poddano kość działaniu wysokiej temperatury.
Uczniowie z zainteresowaniem śledzili przebieg doświadczenia na podstawie którego wysnuli wnioski:
- Sole mineralne nadają kościom twardość.
- Białka sprawiają, że kości są elastyczne.
Taki sposób zdobywania wiedzy o budowie ciała człowieka bardzo podobał się uczniom, dlatego tę metodę nauki będziemy stosować na lekcjach biologii jak najczęściej.
[KL]
Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III „Projekt kukiełki z warzyw”
Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III „Projekt kukiełki z warzyw”
Cele konkursu;
Promowanie twórczości dziecięcej.
Integrowanie dzieci przez sztukę.
Rozwijanie zainteresowań plastycznych.
Inspirowanie do aktywności twórczej.
Promowanie talentów plastycznych dzieci.
Rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi.
Regulamin konkursu;
Projekt kukiełki z warzyw
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej.
Format A4,A3
Technika mieszana (np. malarstwo + wycinanka + wydzieranka + materiały tekstylne i inne).
Prace muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą.
Nie przyjmujemy prac wykonanych tylko kredkami.
Kryteria oceniania prac;
Zgodność pracy z tematem konkursu.
Oryginalność.
Kreatywność.
Estetyka wykonania.
Konkurs rozpoczyna się od 05.10 do 16.10.2020r. Prace składamy u wychowawcy klasy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23.10.2020r .
Wszystkie prace zostaną nagrodzone. Wyniki konkursu zostaną umieszczone na naszej stronie internetowej.
Organizatorzy konkursu: Maria Działek, Barbara Wierzba
LIST OD KRÓLOWEJ ELŻBIETY II
PROJEKT ,,MAŁPOLSKIE TALENTY” - LIST OD KRÓLOWEJ ELŻBIETY II
W ramach Projektu ,,Małopolskie Talenty” realizowanego na terenie Gminie Bystra-Sidzina w roku szkolnym 2019/2020, uczniowie klas 5 oraz 6 zrealizowali anglojęzyczny projekt dotyczący tradycji śniadaniowych w różnych krajach europejskich. Podczas projektu uczniom udało się stworzyć prezentację ogólnodostępną w Internecie (link:https://prezi.com/p/rysgsogx-u8b/?present=1), stworzyć własne książki ,przygotować plakaty,wywiady z członkami rodziny,uzyskać informacje nt śniadań dawniej i dziś na terenie Sidziny oraz
ZREDAGOWAĆ LIST DO KRÓLOWEJ ELŻBIETY II. Uczniowie w liście opisali udział w projekcie, podzielili się informacjami dotyczącymi Sidziny oraz przesłali życzenia. List został wysłany wraz z pocztówkami oraz własnoręcznie wykonanym portretem Królowej .
Ku naszej radości, otrzymaliśmy odpowiedź z Pałacu Buckingham!
Królowej bardzo spodobał się jej portret oraz pocztówki. W podziękowaniu, oprócz listu, otrzymaliśmy folder z informacjami o Królowej Elżbiecie II, o jej panowaniu i życiu w Pałacu Buckingham. Bardzo cieszymy się, że wysiłek i starania uczniów zostały docenione przez Dwór Królewski. Zostaje nam piękna pamiątka i wspomnienia.
W projekcie uczestniczyli : Katarzyna Byrska, Katarzyna Maj, Karolina Kasza, Karolina Sutor,Justyna Wiertelczyk, Wojciech Tempka, Krystian Krupa, Filip Frączek. Nauczycielem prowadzącym była Iwona Jaromin.
CZYJA ZGUBA!
W szatni wf znaleziono białą koszulkę do ćwiczeń rozm 158/164. Właściciela zapraszamy do sekretariatu po odbiór.
Biologia - Obserwacje mikroskopowe
- 2
W klasie V odbyła się lekcja biologii, na której były przeprowadzone obserwacje mikroskopowe. Uczniowie sami wykonali preparaty z liścia spichrzowego cebuli. Następnie swoje preparaty oglądali pod mikroskopem. Każdy miał za zadanie narysować uzyskanypod mikroskopem obraz . Zajęcia miały na celu zdobycie umiejętności wykonywania preparatu oraz przeprowadzenie obserwacji mikroskopowej. Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie i chętnie pracowali. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i rysunków. SM
1
2a: Album fotograficzny
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2a: Album fotograficzny.
Zrobiliśmy wspaniałe zabawki z materiałów wtórnych - podziwiajcie :)