5 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie w obecności Wójta Gminy Bystra- Sidzina, radnych Gminy Bystra-Sidzina, pracowników referatu administracji szkół i przedszkoli, przedstawiciela Krakowskiego Alarmu Smogowego, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły odbyło się uroczyste otwarcie pracowni Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
Pracownia ta jest efektem realizacji projektu "Pracownia OZE w Szkole Podstawowej w Sidzinie", który został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie kwotą 70, 971,56 zł. Wkład własny Gminy Bystra-Sidzina wyniósł 7885,73 zł. Otwarcia pracowni dokonał Wójt Gminy Bystra-Sidzina Pan Stanisław Tempka, który podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, wymienił działania ekologiczne związane z OZE prowadzone przez Gminę Bystra-Sidzina w ostatnich latach i podkreślił znaczenie edukacji ekologicznej dla mieszkańców Gminy Bystra-Sidzina. Dyrektor szkoły Mieczysław Matyasik przypomniał pionierskie konstrukcje turbiny wiatrowej Pana Stanisława Szpaka, kilkuletnie doświadczenie szkoły w konstruowaniu turbin wiatrowych w ramach ogólnopolskiego konkursu „Turniej Maszyn Wiatrowych” i inne projekty ekologiczne realizowane przez szkołę. Dyrektor szkoły podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację projektu pracownikom urzędu Gminy Bystra-Sidzina, pracownikom szkoły i uczniom. Pracownia OZE jest wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne, takie jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, samochody napędzane wodorem, pompy ciepła, magazyny energii, turbiny wodne, uczniowskie zestawy do eksperymentowania z energetyką wiatrową i fotowoltaiką. Uczniowie mają możliwość poznawania zasad działania tych urządzeń oraz eksperymentowania z nimi. Pracownia ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów oraz promowanie korzyści i perspektyw związanych z wykorzystaniem OZE. W ten sposób uczniowie mogą lepiej zrozumieć zależność między czystym powietrzem, a OZE oraz wpływem ludzkich działań na środowisko naturalne. Podczas uroczystości uczniowie prezentowali eksperymenty i symulacje związane z OZE, efekt cieplarniany, symulację systemu energetycznego zawierającego panele fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe, działanie zeroemisyjnego domu mieszkalnego, działanie samochodów napędzanych wodorem, pracę paneli fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych i wodnych i wiele innych . Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem w tematykę OZE oraz umiejętnością prezentacji swoich umiejętności.
Dyrektor szkoły Mieczysław Matyasik zwrócił uwagę na to, że pracownia OZE jest otwarta nie tylko dla uczniów szkoły, ale także dla mieszkańców Gminy Bystra-Sidzina oraz innych szkół i instytucji zainteresowanych tematyką OZE. Pracownia stanowi doskonałą bazę do realizacji różnych form edukacji ekologicznej, takich jak: lekcje przyrody, zajęcia pozalekcyjne, warsztaty, konkursy czy projekty międzyszkolne. Pracownia jest także miejscem wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie OZE między nauczycielami, uczniami, lokalnymi szkołami i przedszkolami.