Google Family Link to usługa do kontroli rodzicielskiej pozwalająca monitorować aktywność dzieci na smartfonach oraz tabletach z Androidem. Choć "śledzenie" pociechy może być zagadnieniem kontrowersyjnym, to odpowiednio wprowadzona kontrola rodzicielska może okazać się bardzo pomocnym rozwiązaniem chroniącym dzieci przed zagrożeniami i uczące je dobrych nawyków w czasie korzystania z internetu oraz urządzeń mobilnych.
Rodzice
- JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ
- INFORMACJA
- RADA RODZICÓW
- UCHWAŁY RADY RODZICÓW
- PODSTAWY PRAWNE DZIAŁANIA RADY RODZICÓW
- PORADNIK DLA RADY RODZICÓW
- BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE
- DOPALACZE!!
- PRZEMOC I AGRESJA W SZKOLE
- WZÓR ZWOLNIENIA UCZNIA
- PROGRAM PROFILAKTYKI PALENIA TYTONIU ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE
- REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA I KORZYSTANIA Z PODRĘCZNIKÓW
- DODATKOWE DNI WOLNE 2024/2025
- Informacja PZU
- KONSULTACJE NAUCZYCIELSKIE DLA UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
- GOOGLE FAMILY LINK
GOOGLE FAMILY LINK
- Dzieci w młodym wieku zaczynają swoją przygodę z internetem i urządzeniami mobilnymi
- Sieć nie jest jednak dla nich miejscem najbezpieczniejszym, dlatego warto zadbać o to, żeby czuły się tam swobodnie i nic im nie groziło
- Usługa kontroli rodzicielskiej daje wiele możliwości w kwestii ograniczania dostępu do treści, aplikacji, a także ustalania czasu, który dziecko może spędzić przed telefonem lub tabletem
- Gry są dobre, ale bez ograniczeń dziecko może się zatracić w wirtualnym świecie rywalizacji
- Family Link pozwala w każdej chwili sprawdzić lokalizację dziecka - do dojechało do szkoły, wróciło do domu
Wielu rodziców przyzna, że ich pociechy spędzają czasem zbyt dużo czasu z tabletem lub smartfonem w ręku. Obawiają się także, że dzieci mogą korzystać z aplikacji lub przeglądać strony internetowe, których jeszcze nie powinny oglądać. Niestety młode umysły są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju zabiegi, które stosują twórcy aplikacji i usług, żeby jak najdłużej zatrzymać w nich użytkowników. Sprawia to, że dzieci często nieświadomie dają wciągnąć się np. mechanizmom nieskończonego przewijania lub cały czas pojawiającym się rekomendacjom i zanurzają się coraz głębiej w treści dostarczane przez usługodawcę. Należy także pamiętać, że internet już od dawna nie jest miejscem przyjaznym dla najmłodszych użytkowników. Choć nie brakuje w nim usług stworzonych specjalnie dla nich, gdzie konsumować treści mogą w bezpieczny sposób, to bardzo łatwy dostęp do całego zasoby światowej sieci może stanowić dla nich spore zagrożenie. To nie tylko treści dla nich nieprzeznaczone, ale cała masa "wyzwań" publikowanych w najróżniejszych serwisach, a nawet zagrożenie ze strony przestępców, którzy często w internecie szukają swoich ofiar.
Czy kontrola rodzicielska to naruszenie prywatności dziecka?
Na to pytanie każdy rodzić musi odpowiedzieć sobie sam. Korzystanie z takich usług może budzić mieszane uczucia przede wszystkim u dzieci, które mogą poczuć się śledzone, co może przełożyć się na relacje z opiekunami. Faktem jest, że monitorowanie aktywności pociechy oraz jego lokalizacji może być traktowane, jak naruszenie jego prywatności, więc zanim zdecydujemy się na wprowadzenie w życie usługi kontroli rodzicielskiej, najlepiej przedyskutować sprawę z dzieckiem. W czasie rozmowy należy mu wytłumaczyć w jasny sposób, dlaczego chcemy monitorować jego aktywność na urządzeniach mobilnych i jak dokładnie będzie to wyglądało. Musimy także razem z pociechą opracować ramy takiego monitorowania, żeby nie poczuła się ona śledzona na każdym kroku, bo utrata zaufania może okazać się brzemienna w skutkach. W czasie rozmów o usługach kontroli rodzicielskiej warto także dużą wagę przywiązać do kwestii higieny użytkowania smartfonów i tabletów, bo nawyki wprowadzone w młodym wieku będą owocować w późniejszych latach.
Instalacja i konfiguracja Google Family Link
Konfiguracji usługi Google trzeba dokonać na dwóch urządzeniach. Pierwsze z nich należeć będzie do rodzica i pozwoli na analizowanie aktywności dziecka oraz wprowadzania restrykcji. Na drugim smartfonie Google Family Link będzie jedynie strzec reguł ustanowionych przez opiekuna. Zanim zaczniecie konfigurację kontroli rodzicielskiej, musicie pobrać odpowiednie aplikacje na oba smartfony.
- Google Family Link dla rodziców (Android)
- Google Family Link dla rodziców (iOS)
- Google Family Link dla dzieci i nastolatków
Ze względu na ograniczenia mobilnego systemu operacyjnego iOS usługa Google nie pozwala kontrolować aktywności dzieci korzystających z iPhone'ów oraz iPadów. Choć można modułu dla rodzica używać także na nich, to wprowadzane reguły będą mogły być zastosowane wyłącznie na należących do dzieci telefonów i tabletów działających pod kontrolą Androida.
Instalacja i konfiguracja Google Family Link na urządzeniu rodzica
Foto: Komputer ŚwiatPo zainstalowaniu usługi na urządzeniu rodzica zaprezentowany zostanie prosty samouczek, który na kilku ekranach pokaże, do czego można wykorzystać aplikację.
Foto: Komputer Świat1. Podczas konfiguracji pierwszym krokiem jest utworzenie grupy rodzinnej, której rodzic będzie administratorem.
Foto: Komputer Świat2. Kolejnym etapem będzie dodanie do grupy konta dziecka. Jeśli nie ma ono konta w usłudze Google (w domenia @gmail) aplikacja pozwoli założyć je w kilku krokach. W takim przypadku konieczne będzie zalogowanie się na nim na urządzeniu pociechy (Ustawienia->konta). Jeśli takowe posiada, można przejść do następnego, ekranu klikając Tak.
Foto: Komputer Świat3. Następnie konieczne będzie skonfigurowanie urządzenia używanego przez dziecko.
Foto: Komputer ŚwiatInstalacja i konfiguracja Google Family Link na urządzeniu dziecka
Zgodnie ze wskazówkami Google oraz wcześniej opisanymi przez nas, konfiguracja urządzenia dziecka powinna odbyć się w jego towarzystwie. Wszystko w imię przejrzystości oraz zaufania.
1. Po instalacja aplikacji przeznaczonej dla urządzenia dziecka należy dodać je do grupy rodzinnej.
Foto: Komputer Świat2. Google Family Link pozwala wybrać, które konto na danym urządzeniu będzie nadzorowane przez rodzica.
Foto: Komputer Świat3. W kolejnym kroku rodzic może dodać inne urządzenia, które będą przez niego nadzorowane.
Foto: Komputer Świat4. Następnym etapem będzie prepisanie na urządzeniu dziecka kodu wygenerowanego automatycznie na telefonie rodzica. Pozwoli to na dołączenie do grupy rodzinnej.
Foto: Komputer Świat5. W następnym kroku dziecko lub rodzic za jego zgodą musi zgodzić się na wprowadzenie usługi kontroli rodzicielskiej na danym urządzeniu.
Foto: Komputer Świat6. Kolejne ekrany konfiguracji na urządzeniu dziecka prezentują informacje dotyczące tego jak kontrola rodzicielska będzie wyglądać na jego urządzeniu. Ważne jest, żeby mogło zapoznać się z nimi, a w razie wątpliwości rodzic powinien wyjaśnić, co oznaczają.
Foto: Komputer Świat7. Ostatni etap konfiguracji Google Family Link na urządzeniu dziecka polega na poinformowaniu go, że o pooc i informacje zawsze może poprosić rodzica, nazwaniu urządzenia, żeby była ławo rozpoznawalne oraz wskazaniu, które spośród zainstalowanych na smartfonie lub tablecie aplikacją będą dla dziecka dostępne.
Foto: Komputer ŚwiatGoogle Family Link - konfiguracja kontroli rodzicielskiej
Kontrola rodzicielska Google to bardzo przydatna usługa pozwalająca skonfigurować kilka kluczowych funkcji. Pierwszą z nich jest czas, który dziecko może spędzić z włączonym smartfonem. Domyślnie czas ten ustawiony jest na 3 godziny dziennie, ale rodzic może ten czas skrócić lub wydłużyć dla każdego dnia tygodnia. Moduł ten pozwala także określić godziny snu. W tym czasie smartfona lub tabletu nie będzie można używać, ale Google zadbało o to, żeby w tym czasie dziecko mogło zadzwonić do rodzica i telefony alarmowe.
Foto: Komputer ŚwiatW Google Family Link rodzic może także monitorować, ile czasu dziecko spędza w poszczególnych aplikacjach oraz określić programy z poszczególnych grup wiekowych, które będą mogły być uruchamiane oraz zezwolić lub odmówić możliwości używania poszczególnych z nich. W prosty sposób możemy wiec ustalić, że we wtorek nasze dziecko może korzystać w sumie 1 godzinę z telefonu (odblokowany ekran). W tym czasie może grać w Brawl Stars maksymalnie 30 minut, tyle samo może oglądać YouTube, przeglądarka nie jest ograniczona. To oczywiście przykładowy schemat, który powinien być ustalony wedle własnych potrzeb.
Foto: Komputer ŚwiatKontrola rodzicielska Google pozwala także na zastosowanie wielu filtrów dotyczących treści, które dzieci mogą oglądać w internecie. Rodzić może nie tylko blokować wybrane strony internetowe, ale także włączyć filtrowanie wyników w wyszukiwarce Google.
Oddzielna funkcja dotyczy YouTube. Mamy kilka możliwości. Wybieramy Zarządzaj ustawieniami, a następnie ustawienia YouTube. Teraz możemy zdecydować czy dziecko będzie miało dostęp tylko do YouTube Kids (przedszkolaki), czy też do serwisu YouTube. Przy czym w tym drugim wypadku możemy dodatkowo określić wiek, na podstawie którego będą filtrowane treści. Wszyscy wiemy, że YouTube to baza wielu filmów, warto zadbać o to, aby te nieodpowiednie nie trafiły do naszych pociech.
Foto: Komputer ŚwiatW Google Family link może także śledzić lokalizację smartfona dziecka. Nie traktujmy tego jako szpiegowanie - to funkcja, która nie zapisuje historii lokalizacji. W danej chwili sprawdzamy, gdzie jest nasze dziecko. Idealnie sprawdzi się, jeśli chodzi ono samo do szkoły. Wystarczy zerknąć w telefon, aby się dowiedzieć, czy bezpiecznie dotarło.
Foto: Komputer ŚwiatDzięki kontroli rodzicielskiej dziecko nie będzie mogło samo również instalować aplikacji ze sklepu Google Play. Jeśli będzie chciało to zrobić, musi zapytać o zgodę rodzica. Może to zrobić osobiście lub wysłać zapytanie na urządzenie rodzica. Otrzyma on wtedy powiadomienie i będzie mógł zezwolić na instalację lub jej odmówić.
Foto: Komputer ŚwiatGoogle Family Link to usługa, która daje rodzicom wiele możliwości w kwestii monitorowania i kontrolowania tego jak dziecko korzysta ze smartfona lub tabletu. Dzięki temu opiekunowie mają wpływ na to, jakie treści przegląda pociecha, z jakich aplikacji korzysta i ile czasu spędza z urządzeniem. Możliwe jest także śledzenie lokalizacji urządzenia, co zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Niestety wprowadzenie kontroli rodzicielskiej do życia dziecka może wiązać się z obawą o naruszenie jego prywatności, dlatego bardzo ważna jest rozmowa i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, które może mieć małoletni użytkownik smartfona lub tabletu.
Dziecko, które zbyt dużo używa telefonu lub tabletu, podczas próby oderwania go od urządzenia reaguje agresją. Family Link pozwala wprowadzić zasady, które jasno mówią, ile czasu może ono używać tych urządzeń. Dziecko ma świadomość zbliżającego się końca gry czy filmu z YouTube. Może oczywiście poprosić rodzica o przedłużenie - jednak powinniśmy na tę prośbę reagować pozytywnie tylko w wyjątkowych okolicznościach, aby nie stała się ona wielokrotnie powtarzaną normą.