- Statut Szkoły
- Program wychowawczo - profilaktyczny
- Dokumentacja wycieczki szkolnej
- Pielęgniarka szkolna
- Zasady udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- Wzory dokumentów
- Stypendium wójta
- REGULAMIN FUNKCJONOWANIA DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO
- Regulamin dowozu uczniów
- Harmonogram imprez szkolnych 2024-2025
- Plan pracy szkoły 2024/2025
- Regulamin świetlicy
- Stołówka szkolna
- KONSULTACJE NAUCZYCIELSKIE DLA UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
- Harmonogram szkoleń, konferencj, dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych i i spotkań z rodzicami 2024/2025
- Szkolny zestaw programów nauczania 2023/2024
- Szkolny zestaw podręczników 2024/2025
- Informacja o pracy szkoły w roku 2023-2024
- Dostosowania - egzamin ósmoklasisty
- Standardy ochrony małoletnich w Szkole Podstawowej im Dzieci Zamojszczyzny ww Sidzinie
- Harmonogram kursowania autobusu
Program wychowawczo - profilaktyczny
„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
Projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
Przyszłością, która pozostaje zawsze otwartą.”
Święty Jan Paweł II
Program wychowawczo – profilaktyczny
Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie
Sidzina, dn. 30.09.24r.
Spis treści
1. Podstawy prawne Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły
2. Wprowadzenie do programu
3. Założenia programowe
4. Cele wychowawczo – profilaktyczne szkoły
5. Diagnoza problemów społeczności szkolnej
6. Uczestnicy programu wychowawczo – profilaktycznego
7. Zadania wychowawczo – profilaktyczne i formy realizacji
8. Stałe uroczystości o charakterze wychowawczym i kulturalnym
9. Przewidywane efekty oddziaływań wychowawczych
10. Ewaluacja programu
11. Postanowienia końcowe
1. Podstawy prawne Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły:
• Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 ze zm.).
• Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989r. (Dz.U. z 1991r. nr 120, poz. 526).
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 986).
• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 750).
• Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 737).
• Ustawa z 26 października 1980 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jen.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2151)
• Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r. poz. 1162).
• Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1939)
• Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560)
• Ustawa z 15 lutego 2024 r. o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawa Kamilka (Dz. U. z 2024 r. poz. 560)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.).
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2020r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
i placówkach (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1604).
• Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.
• Statut Szkoły.
• Standardy Ochrony Małoletnich przyjęte w szkole.
2. Wprowadzenie do programu
Pierwszymi wychowawcami swoich dzieci są rodzice.
Nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój, a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka, żyje nie tylko z drugim, ale i dla drugich.
Wychowanie to wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży.
Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.
Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.
- Rodzice posiadają pierwotne i największe prawa wychowawcze w stosunku do swoich dzieci. Szkoła wspiera rodzinę w dziedzinie wychowania.
- Nauczyciele wspomagają rozwój osobowy ucznia we wszystkich wymiarach: intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym, duchowym.
- Uczniowie mają możliwość dociekania prawdy; szkoła ułatwi im osiągnięcie świadomości życiowej i użyteczności poszczególnych zajęć.
- W szkole kładzie się nacisk na budzenie wrażliwości moralnej, na wspomaganie uczniów w ich dążeniu do samodzielności osądów, rozwijanie wrażliwości na dobro.
- Szkoła dąży do kształtowania w uczniach szacunku dla dobra wspólnego, rodziny, społeczności lokalnej, państwowej, a także do rozwijania patriotyzmu jako wartości o podstawowym znaczeniu.
- Młodzież otrzymuje w szkole pomoc w rozpoznawaniu wartości moralnych, w dokonywaniu wyborów i hierarchizacji ich wartości.
- Szkoła pomaga w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sens życia, o przyszłość, wskazując na rzetelną pracę i uczciwość jako wartości prowadzące do realizacji przyjętych celów.
- Nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie tworzą w sobie postawę dialogu, a w szkole powstaje klimat dialogu.
- Miarą naszego szkolnego sukcesu wychowawczego i dydaktycznego będą uczniowie, którzy po latach jako dorośli ludzie będą mogli stanowczo stwierdzić, że wszechstronnie rozwinęli swoją osobowość dzięki dobremu fundamentowi edukacji, który stworzyła Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny.
Program Wychowawczo – Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.
Chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, panował w niej klimat sprzyjający pracy uczniów i nauczycieli. Dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli kulturalni, odpowiedzialni, komunikatywni, kreatywni i empatyczni, aby panowało poczucie przynależności do grupy (klasy, szkoły), którą łączą więzi koleżeństwa i przyjaźni.
Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem, logopedą, pielęgniarką szkolną i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
3. Założenia programowe
- Wychowanie do wartości: bezpieczeństwo, dyscyplina, kreatywność, odpowiedzialność, miłość, lojalność, nauka, zrozumienie, wspólnota, piękno, sprawiedliwość, mądrość, przyjaźń, wiedza, uczciwość, poważanie, tradycja, wolność, pasja, niezależność, prawość, rodzina, rozwój, prawda, porządek, patriotyzm.
- Kształtowanie postaw: obywatelskich, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz zapobieganie wszelkim przejawom dyskryminacji.
- Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci.
- Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.
Zakładamy, że w wyniku systematycznego, skorelowanego i spójnego oddziaływania wychowawczo-profilaktycznego uda się nam przygotować uczniów do zgodnego współżycia z ludźmi. Będziemy dążyć do tego, żeby nasi wychowankowie byli: uczciwi, wiarygodni, odpowiedzialni, wytrwali, wrażliwi na krzywdę innych, kreatywni, przedsiębiorczy, aby nie stosowali przemocy słownej, fizycznej i psychicznej, mieli wysoką kulturę osobistą i gotowość do uczestnictwa w kulturze. Ważne jest też, aby uczniowie przestrzegali zasad zdrowego stylu życia, nie ulegali nałogom, kształtowali postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji, pogłębiali świadomość ekologiczną, poznawali dziedzictwo kulturowe naszego narodu, Europy i świata i rozwijali swoje zainteresowania i pasje.
4. Cele wychowawczo –profilaktyczne szkoły
CELE STRATEGICZNE: Cele strategiczne wynikają z przeprowadzonej diagnozy środowiska szkolnego, wniosków z ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej, wspólnych ustaleń członków społeczności szkolnej, priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- Rozwijanie patriotyzmu oraz zasad poszanowania polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu na wartości kulturowe Europy i świata.
- Przygotowanie do życia w społeczeństwie –kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi.
- Kształtowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych, w tym zwrócenie szczególnej uwagi na problemy związane z narkomanią, stosowanie środków psychoaktywnych, zagrożeń związanych z koronawirusem COVID-19.
- Dbanie o bezpieczeństwo w sieci (kształtowanie umiejętności korzystania z mediów, portali i urządzeń komputerowych).
- Rozwijanie i wspieranie działalności wolontariackiej.
- Pomoc w planowaniu własnej ścieżki życiowej.
- Budowanie wzajemnych relacji w społeczności szkolnej opartych na zaufaniu i życzliwości.
Cele strategiczne
Cele szczegółowe
1.Rozwijanie patriotyzmu oraz zasad poszanowania polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu na wartości kulturowe Europy i świata
- wprowadzenie ucznia w rozszerzające się stopniowo kręgi życia społecznego: rodzinę, region i ojczyznę;
- kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej;
- rozwijanie poszanowania postaw prospołecznych i dobra wspólnego,
- kształtowanie szacunku dla własnego państwa;
- rozwijanie aktywnego udziału w życiu społeczności szkolnej, lokalnej i państwowej;
- kształtowanie tożsamości narodowej i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji;
- umożliwianie kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach
kulturowych i politycznych;
- rozwijanie poczucia odpowiedzialności oraz szacunku dla symboli narodowych;
- kształtowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości szkolnych, państwowych
2. Przygotowanie do życia w społeczeństwie –kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi.
- kształtowanie umiejętności nawiązywania relacji z drugą osobą;
- kształtowanie poczucia przynależności do grupy: rodziny, klasy, szkoły, grupy rówieśniczej, społeczności lokalnej, narodowej i międzynarodowej;
- nauka przestrzegania norm i zasad obowiązujących w danej grupie;
- uczenie zasad kulturalnego zachowania;
- uczenie zaspokajania potrzeb w sposób akceptowany społecznie;
- uczenie akceptowania zmian w środowisku społecznym;
- uczenie poszanowania mienia wspólnego;
- adaptacja nowych osób w środowisku szkolnym;
- nabycie umiejętności proszenia o pomoc, także rówieśników;
- kształtowanie postawy troski o innych i działania na ich rzecz.
3.Kształtowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych.
- poznawanie siebie, śledzenie przebiegu swojego rozwoju; identyfikowanie i rozwiązywanie problemów zdrowotnych;
- zrozumienie, czym jest zdrowie, od czego zależy, dlaczego i jak należy o nie dbać;
- rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi;
- dostrzeganie zagrożeń (narkotyki, środki psychoaktywne, alkohol) i umiejętność zachowania się w sytuacji nakłaniania przez osoby trzecie;
- kształtowanie prawidłowych postaw, mających na celu zapobieganie zarażeniu chorobami;
- wzmacnianie poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości;
- rozwijanie umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zadań i wyzwań codziennego życia;
- przygotowanie się do uczestnictwa w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenia zdrowego środowiska w domu, szkole, miejscu pracy, społeczności lokalnej.
4. Dbanie o bezpieczeństwo w sieci (kształtowanie umiejętności korzystania z mediów, portali i urządzeń komputerowych).
- upowszechnianie zasad bezpiecznego i właściwego zachowywania się w Internecie, głównie poprzez promowanie internetowej etykiety;
- wyrobienie postawy dystansu wobec przekazów elektronicznych i krytycyzmu wobec treści informacji;
- wyrabianie umiejętności klasyfikowania i wartościowania wiadomości zdobytych w Internecie;
- uświadomienie uczniom faktu, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna;
- pokazanie korzyści wypływających z właściwego korzystania z sieci;
- uświadomienie rodzicom ich decydującej roli w zakresie kontroli nad sposobami korzystania przez dziecko z Internetu;
- zapoznanie rodziców ze sposobami kontrolowania i ograniczania dostępu dziecka do wybranych, niepożądanych treści;
- promowanie wśród uczniów, rodziców i nauczycieli akcji i programów o różnym zasięgu na rzecz bezpiecznego Internetu;
- uczulenie nauczycieli na problem bezpieczeństwa dzieci w sieci.
5.Rozwijanie i wspieranie działalności wolontariackiej.
- rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności;
- aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej;
- wypracowanie systemu włączania młodzieży do działań o charakterze wolontariackim;
- wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły i środowiska szkolnego;
- łączenie na poziomie szkoły i jej otoczenia młodzieży chętnej do niesienia pomocy z osobami i środowiskami pomocy tej oczekującymi;
- wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
6. Pomoc w planowaniu własnej ścieżki życiowej.
- pomaganie uczniom w trafnym wyborze zawodu i drogi dalszego kształcenia oraz określenia własnych predyspozycji;
- przygotowanie uczniów do świadomego wyboru dalszej drogi życiowej, świadomego wyboru szkoły, zawodu, zakładu pracy;
- kształcenie umiejętności analizy swoich mocnych i słabych stron;
- wyzwalanie wewnętrznego potencjału uczniów;
- rozwijanie umiejętności pracy zespołowej i współdziałania w grupie;
- przełamywanie barier emocjonalnych;
- wyrabianie szacunku dla samego siebie;
- planowanie własnego rozwoju;
7. Budowanie wzajemnych relacji w społeczności szkolnej opartych na zaufaniu i życzliwości.
- zapewnienie dobrej atmosfery pełnej zaufania i przyjaznych relacji między uczniami -nauczycielami –rodzicami i środowiskiem lokalnym;
- tworzenie warunków do partnerskiej współpracy między wszystkimi członkami społeczności szkolnej;
- kształtowanie postawy dialogu, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów.
5. Diagnoza problemów społeczności szkolnej
Punktem wyjścia do opracowania diagnozy problemów występujących w naszej szkole są:
- ewaluacja dotychczas działającego programu wychowawczo -profilaktycznego;
- analiza sytuacji opiekuńczo –wychowawczej przeprowadzonej w środowisku szkolnym uczniów, rodziców i nauczycieli;
- naturalna bieżąca obserwacja życia szkoły i zachowań poszczególnych osób wchodzących w skład tej społeczności;
- potrzeby i problemy uczniów, rodziców i nauczycieli opracowane na podstawie przeprowadzonych rozmów.
MOCNE STRONY SZKOŁY
Bezpieczeństwo
i profilaktyka
- Poczucie bezpieczeństwa uczniów;
- Uczniowie znają alternatywne sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych i radzenia sobie ze złością i stresem;
- Przestrzegane są prawa dziecka przez dorosłych w szkole;
- Deklaratywnie uczniowie znają normy i zasady oraz konsekwencje ich łamania;
- Większość rodziców zna zasady obowiązujące w klasie swego dziecka;
- Szkoła podejmuje odpowiednie kroki w celu zapobiegania wszelkiej dyskryminacji;
- Nauczyciele znają i wdrażają metody pracy z uczniem przejawiającym problemy wychowawcze.
- Opracowywane są i propagowane procedury postępowania w sytuacjach zagrożeń oraz w sytuacjach kryzysowych;
- Brak akceptacji dla przemocy ze strony nauczycieli;
- Szkoła prowadzi kampanie profilaktyczne i informacyjne na temat zasad odpowiedzialnego korzystania z Internetu i telefonii komórkowej. Podejmuje interwencje w każdym przypadku ujawnienia cyberprzemocy. Szkoła wyposaża dzieci w wiedzę dotyczącą sposobów postępowania w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie nie mogą korzystać podczas przerw z telefonów komórkowych.
Zajęcia pozalekcyjne
- Szkoła oferuje różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne takie jak: koła zainteresowań, zajęcia korekcyjno –kompensacyjne, zajęcia logopedyczne, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.
Imprezy ogólnoszkolne
- Szkoła organizuje Święto Szkoły, zabawę andrzejkową, wigilię szkolną, bal karnawałowy oraz wspiera różnego rodzaju konkursy i akcje organizowane przez Samorząd Uczniowski.
Promowanie zdrowego trybu życia
- Szkoła realizuje zadania promujące zdrowie we wszystkich aspektach (popularyzuje aktywne sposoby czasu wolnego, propaguje zdrowy i aktywny styl życia, prowadzi edukację prozdrowotną, wzbogaca wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie profilaktyki, wcześniej diagnozuje zagrożenia i przeciwdziała im, uświadamia współzależność pomiędzy zdrowiem fizycznym i psychicznym, uświadamia odpowiedzialność za ochronę własnego zdrowia, wdraża do przestrzegania zasad higieny osobistej i troski o własne zdrowie), zabezpiecza doraźną pomoc medyczną. Współpracuje z instytucjami wspierającymi bezpieczeństwo i ochronę dzieci (policja, GOPS, Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie).
- Szkoła organizuje zajęcia poświęcone oddziaływaniu mediów, pozwalające młodym ludziom, krytycznie oceniać destrukcyjne wzorce medialne, wywołujące niezadowolenie z własnego wyglądu, intencji reklam, zawartych w nim manipulacji.
- Szkoła prowadzi profilaktykę uzależnień (warsztaty, wywiadówki profilaktyczne dla rodziców)
Akcje charytatywne
- Uczniowie i rodzice angażowani są w działania prospołeczne proponowane przez Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu.
Pomoc psychologiczno -pedagogiczna
- Specjaliści prowadzą zajęcia korekcyjno –kompensacyjne, logopedyczne, dydaktyczno-wyrównawcze, rewalidacyjne, konsultacje, porady o charakterze terapeutycznym, organizowane są spotkania profilaktyczne z pedagogiem i psychologiem, policją, szkoła współpracuje ściśle z poradnią psychologiczno –pedagogiczną pod kątem bezpieczeństwa psychicznego dzieci i rozwiązywania problemów emocjonalnych i rodzinnych;
- Szczególną opieką objęte są dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Współpraca nauczycieli z uczniami
- Uczniowie, nauczyciele i rodzice współpracują przy tworzeniu przestrzeni, w której wspólnie ustalają normy i wartości.
- Nauczyciele stosują w pracy metody aktywne, dostosowują wymagania do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów.
Współpraca z rodzicami
- Rodzice współorganizują imprezy i uroczystości szkolne, konkursy.
- Występują z inicjatywą różnych form nagradzania uczniów.
Współpraca z realizatorami zewnętrznymi
- PPP w Jordanowie, Policja, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury Promocji Turystyki i Sportu, Skansen – Muzeum Kultury Ludowej, Biblioteka Publiczna, Sąd Rodzinny, Kuratorzy Sądowi, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Szkoła w środowisku
- Szkoła cieszy się pozytywną opinią w środowisku –bierze udział w lokalnych projektach. Uczestniczy w akcjach o charakterze patriotycznym, obywatelskim, charytatywnym.
- Organizuje wycieczki historyczne, krajoznawcze, muzealne, włącza się w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne.
Mimo tych pozytywnych cech pracy naszej szkoły, zdiagnozowano następujące grupy problemów naszych uczniów.
PROBLEMY
Problemy dotyczące zagrożenia dla dojrzewania fizycznego
- Bierne formy spędzania czasu wolnego: internet, gry komputerowe, telewizja.
- Niewystarczająca wiedza dzieci na temat zdrowego odżywiania.
- Problemy dotyczące zagrożenia dla procesu dojrzewania emocjonalnego.
Problemy dotyczące zagrożenia dla procesu dojrzewania emocjonalnego
- Zacieranie granic –uczniowie częściej słyszą o prawach, a nie odpowiedzialności i obowiązkach;
- Oglądanie nieodpowiednich filmów i gier często przeznaczonych dla osób dorosłych;
- Skupienie na sobie –ja jestem najważniejszy (rodzice i nauczyciele powinni im służyć);
- Mała ilość czasu przeznaczona na spotkania z rówieśnikami po lekcjach;
- Niska odporność na stres;
- Różne formy agresywnego zachowania, często słowne;
- Niska samoocena niektórych dzieci;
- Brak kultury osobistej używanie wulgaryzmów;
- Lekceważenie nauki, niepowodzenia w nauce szkolnej i związany z tym faktem brak wiary we własne siły;
- Zaburzenia zachowania;
- Zaburzenia emocjonalne związane z długotrwałą izolacją.
Problemy zgłaszane przez nauczycieli
- Instrumentalne traktowanie nauczycieli przez niektórych rodziców;
- Trudność z poradzeniem sobie z dziećmi prezentującymi zachowania opozycyjno –buntownicze.
Problemy zgłaszane przez rodziców
- Rodzice oczekują zdecydowanej i jednoznacznej postawy nauczycieli i dyrekcji w piętnowaniu, karaniu uczniów łamiących w rażący sposób ogólnie przyjęte zasady.
- Poprawa relacji pomiędzy nauczycielami a uczniami, większe okazywanie zrozumienia i życzliwości.
6. Uczestnicy programu wychowawczo - profilaktycznego
Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy programu:
Rodzice:
- mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;
- znają i akceptują program wychowawczy proponowany przez szkołę;
- wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa;
- wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą;
- aktywnie uczestniczą w życiu szkoły;
- dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci;
Wychowawcy klas:
- dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie;
- wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się;
- prowadzą dokumentację nauczania;
- opracowują i realizują Program Wychowawczo-Profilaktyczny;
- koordynują pracę wychowawczo-profilaktyczną w zespole klasowym;
- dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia;
- podejmują działania w przypadkach przemocy wobec niego, zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych nałogów;
- wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno-pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
- informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- integrują i kierują zespołem klasowym;
- wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania uczniów;
- wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego;
- promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów;
- inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji;
- współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie;
- współpracują z rodzicami; włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy;
- współpracują z dyrekcją szkoły, pedagogiem, logopedą i pielęgniarką;
- współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka, policją, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, sądami rodzinnymi;
Nauczyciele:
- oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych;
- odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych;
- udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz przejawianych zdolnościach;
- wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania;
- inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności;
- kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu;
- reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań;
- dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów;
- wspólnie z pedagogiem zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia;
- współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą;
- proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią;
- realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;
Uczniowie, Samorząd Uczniowski:
- przestrzegają regulaminów funkcjonujących w szkole;
- współorganizują imprezy i akcje szkolne;
- znają i przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej;
- akceptują innych uczniów i szanują ich prawa;
- współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności;
- kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni;
- prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko;
- mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej;
- uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program Wychowawczo – Profilaktyczny);
Pedagog specjalny:
- współpracuje z nauczycielami, wychowawcami i specjalistami zatrudnionymi w szkole a także rodzicami oraz uczniami
- diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów, przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły
- wspiera nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w kontekście doboru metod, form pracy, określaniu potrzeb uczniów a także ich mocnych stron
- udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom a także nauczycielom
- współpracuje z podmiotami i instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny (m.in.: poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, pracownikiem socjalnym, asystentem rodziny, kuratorami sądowymi)
Pedagog szkolny oraz psycholog szkolny:
- prowadzi badania i działania diagnostyczne uczniów, w tym diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
- diagnozuje sytuacje wychowawcze w szkole w celu rozwiązania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
- udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
- podejmuje działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
- minimalizuje skutki zaburzeń rozwojowych, zapobiega zaburzeniom zachowania oraz inicjuje różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
- inicjuje i prowadzi działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych;
- pomaga rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
- wspiera nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
7. Zadania wychowawczo – profilaktyczne i formy realizacji
Kształtowanie pozytywnych postaw społecznych i promowanie bezpiecznych zachowań
l.p.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji
I.
Przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym
1. Rozwijanie samorządności uczniów.
Uczenie zasad demokracji.
2. Rozwijanie tolerancji wobec innych. Kształtowanie właściwych postaw w stosunku do osób niepełnosprawnych, starszych i odmiennych kulturowo.
3. Poznanie i respektowanie praw i obowiązków ucznia.
4. Rozwijanie zainteresowań uczniów, rozbudzanie pasji
5. Udział uczniów w konkursach, zawodach sportowych i innych formach prezentacji własnych umiejętności, wiedzy.
6. Kształtowanie umiejętności refleksyjnego, celowego korzystania z elektronicznych nośników informacji – Internet, gry komputerowe, telewizja, radio.
7. Uczestnictwo w organizacji uroczystości szkolnych, imprez itp.
8. Udział uczniów w akcjach organizowanych przez szkołę.
9. Kształtowanie umiejętności bycia członkiem zespołu klasowego, szkolnego.
10. Organizowanie czasu wolnego.
11. Upowszechnienie czytelnictwa.
12. Wyzwalanie aktywności pozalekcyjnej uczniów.
Udział w pracach Samorządu Uczniowskiego i klasowego.
Udział uczniów w procesie planowania pracy klasy, szkoły.
Reprezentowanie szkoły w czasie uroczystości lokalnych. Spotkanie z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka, Święta Szkoły i in.
Statut Szkoły, regulaminy.
Udział w wydarzeniach kulturalnych.
Realizacja projektów przedmiotowych, szkolnych. Udział w lekcjach muzealnych, w konkursach, zawodach sportowych. Prezentacja wyników konkursów na apelu, na wystawach szkolnych, na stronie internetowej szkoły.
Imprezy integracyjne, uroczystości, wyjazdy itp.
Rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów poprzez Konkursy pięknego czytania klasy 1-3, uczestnictwo w różnych ogólnopolskich akcjach czytelniczych – „Noc bibliotek” i in.
Prezentowanie najciekawszych pozycji czytelniczych dla dzieci.
Spotkanie z autorami książek dla dzieci i młodzieży.
Podkreślenie znaczenia twórczych postaw oraz dodatkowej działalności na rzecz środowiska, szkoły.
II.
Dążenie do uzyskania wysokiego poziomu kultury osobistej.
1.Budowanie systemu wartości – przygotowanie do rozpoznawania podstawowych wartości.
2.Uczenie szacunku i tolerancji do odmiennych poglądów, ludzi, religii.
Wyjaśnienie zjawiska homofobii.
3.Wdrażanie do uważnego słuchania, rozmawiania, zawierania kompromisów.
4. Egzekwowanie właściwego zachowania uczniów wobec osób dorosłych, rówieśników.
5. Wzmacnianie pozytywnych postaw (postawy pro społeczne i pozytywna komunikacja).
6. Zwracanie uwagi na kulturę osobistą, w tym kulturę języka.
7. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne słowa i czyny.
8. Praca na rzecz innej osoby, klasy, szkoły.
9. Promowanie uczniów za pracę na rzecz klasy, szkoły, środowiska.
10. Przekazanie uczniom informacji na temat konieczności poszanowania cudzych dóbr materialnych i osobistych oraz mienia szkoły.
11. Ćwiczenie z uczniami prawidłowej reakcji w sytuacjach konfliktowych.
12. Uświadomienie uczniom, że każdy może popełnić błąd. Przyznanie się i poprawa jest drogą do bycia lepszym człowiekiem.
Zachęcanie uczniów do stawiania pytań, jak poprawić niekorzystną sytuację.
Udział w akcjach charytatywnych, wolontariacie.
Pogadanki, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Prowadzenie zajęć ukazujących wzorce osobowe, właściwe zachowania i postawy w literaturze, Biblii, historii, współczesności.
Percepcja wartościowych filmów, lekcje wychowawcze, pogadanki. Diagnoza postaw.
Pochwała wychowawcy, pochwała dyrektora szkoły, publikacja na stronie szkoły w zakładce „Uczniowie wyróżnieni”.
Scenki dramowe podczas lekcji wychowawczych.
Omawianie z uczniami prawidłowego postępowania w trudnych sytuacjach.
III.
Rozwijanie zachowań asertywnych i empatycznych.
- Ćwiczenie prawidłowych postaw i zachowań uczniów w grupie rówieśniczej: uczeń umie uszanować zdanie innych oraz potrafi bronić własnego zdania; uczeń umie powiedzieć nie na niewłaściwe propozycje, dokonuje trafnego wyboru.
- Rozwijanie umiejętności słuchania i zabierania głosu.
- Przeciwdziałanie przejawom niedostosowania społecznego. Przekazanie wiedzy na temat szkodliwego działania używek, narkotyków, negatywnego oddziaływania nieodpowiedniego towarzystwa.
Stawianie uczniów w hipotetycznych sytuacjach wymagających zajęcia określonego stanowiska, pogadanki na lekcjach, prelekcje specjalistów.
Realizacja programów profilaktycznych, opieka pedagoga, psychologa, współpraca z PPP, Sądem dla nieletnich, Komendą Policji i in.
IV.
Integracja działań wychowawczo – profilaktycznych szkoły i rodziców
- Zapoznanie rodziców z programem wychowawczo – profilaktycznym oraz innymi prawnymi aktami szkoły.
- Dokładne precyzowanie wymagań stawianych uczniom, dotyczących pożądanych przez szkołę zachowań, które zapewniają utrzymanie ładu społecznego i bezpieczeństwa uczniów. Egzekwowanie powyższych wymagań.
- Uwzględnienie na zebraniach z rodzicami tematów z zakresu wychowania, adekwatnych do problemów klasowych.
- Badanie opinii rodziców wg zdiagnozowanych potrzeb.
- Włączenie rodziców do pracy przy realizacji zamierzeń wychowawczych:
- udział rodziców w tworzeniu Programu Wychowawczo – Profilaktycznego, Statutu Szkoły i in.;
- udział w uroczystościach i imprezach szkolnych, klasowych;
- współpraca z rodzicami w planowaniu działań wychowawczych oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dziecka.
Udział w drobnych remontach, upiększaniu klas, budynku szkoły itp.;
- Przekazanie rodzicom informacji na temat praw i obowiązków ucznia.
- Przekazanie rodzicom informacji na temat metod oddziaływań wychowawczych. Uświadomienie szkodliwości nadopiekuńczej postawy, liberalnego wychowania itp.
- Organizowanie imprez dla rodziców i z udziałem rodziców.
- Wyróżnianie rodziców za wkład pracy, pomoc Szkole w poprawieniu warunków pracy i nauki.
Zebranie z rodzicami.
Publikacja na stronie internetowej szkoły.
Ankiety, wyrażanie opinii na zebraniach klasowych.
Wychowawcy klas konsultują z rodzicami ich oczekiwania odnośnie pracy wychowawczej i profilaktycznej.
Współpraca z Radą Rodziców.
Zebrania rodziców, publikacja na stronie internetowej szkoły
Prelekcje specjalistów, informacje przekazywane przez wychowawców.
Angażowanie rodziców do uczestnictwa i współorganizowania uroczystości i wyjazdów klasowych, szkolnych.
Podziękowanie rodzicom za pracę.
Kształtowanie więzi z krajem ojczystym, poszanowanie dla dziedzictwa narodowego oraz innych kultur i tradycji
Ojczyzną w rozumieniu programu jest każdy kraj, który dany uczeń za swoją ojczyznę uważa.
l.p.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji
I.
Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej, miłości do ojczyzny., kultywowania tradycji
- Znajomość historii, słów i melodii hymnu narodowego, symboli narodowych.
- Kulturalne zachowanie się w Miejscach Pamięci Narodowej, w czasie uroczystości szkolnych, w kościele, na cmentarzu i in.
- Dbanie o odpowiedni strój w czasie świat szkolnych, apeli.
- Poznanie sylwetki Patrona Szkoły i troska o pamięć o Nim.
- Kultywowanie tradycji szkolnej. Organizacja i aktywny udział w uroczystościach o charakterze rocznicowym i patriotycznym, opieka nad miejscami pamięci narodowej, pamięć o poległych w czasie II wojny światowej. Uroczyste obchody świąt narodowych i szkolnych.
- Kształtowanie postaw tolerancji i szacunku dla innych narodów i kultur.
- Kształtowanie postawy szacunku, empatii i zrozumienia wobec problemów uchodźców związanych np. z wojną w Ukrainie
Godziny wychowawcze, zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, apele, wycieczki, wyjścia.
W czasie zajęć szkolnych i uroczystego apelu z okazji Dnia Patrona Szkoły Dzieci Zamojszczyzny. Współpraca ze szkołami na Zamojszczyźnie.
II.
Wprowadzenie w życie kulturalne szkoły wspólnoty lokalnej
- Zdobywanie, pogłębianie wiedzy o własnej miejscowości, regionie, kraju.
- Poznanie historii i tradycji własnej rodziny i jej związek z historią regionu.
- Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty lokalnej, imprezach regionalnych. Organizowanie imprez na rzecz szkoły i środowiska.
- Poznanie historii najważniejszych obiektów w gminie.
- Poznanie historii i genezy miejscowości Sidzina.
Wycieczki, wystawy, gazetki, zajęcia dydaktyczne.
Organizacja imprez, uczestnictwo w lekcjach muzealnych, konkursach regionalnych, zawodach sportowych – Święto szkoły, „Sprzątanie świata”, i in.
III.
Wspólnota Europejska a tożsamość narodowa
- Poznanie istoty Wspólnoty Europejskiej.
- Zachowanie tożsamości narodowej we wspólnocie. Wychowanie w duchu tolerancji.
- Poznanie krajów Unii Europejskiej.
Pielęgnowanie polskiej tradycji narodowej, wystawy, konkursy, apele itp.
Lekcje kształtujące postawy tolerancji.
Wychowanie prozdrowotne
l.p.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji
I.
Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu
- Korygowanie wad postawy ciała oraz wymowy.
- Kształtowanie nawyku dbania o własne zdrowie. Zwracanie uwagi na utrzymanie higieny ciała. Dbanie o schludny wygląd zewnętrzny.
- Wpajanie zdrowego stylu życia, odżywiania i wypoczynku. Umiejętne zagospodarowanie czasu wolnego.
- Kształtowanie sprawności fizycznej, odporności. Uświadomienie roli i znaczenia sportu. Wpajanie nawyku rozwijania własnych predyspozycji w zakresie dyscyplin sportu.
- Zachowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczną drogę do i ze szkoły.
- Kształtowanie właściwej postawy w przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych.
Gimnastyka korekcyjna na lekcjach w-f, zajęcia logopedyczne.
Lekcje przedmiotowe, w-f, program „Trzymaj formę!”
Pogadanki na godzinach wychowawczych, organizacja czynnego wypoczynku w czasie wolnym, konkursy, działania dotyczące zdrowego stylu życia. Organizowanie kółek zainteresowań, udział w rajdach turystycznych.
Przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową, konkurs BRD, spotkania z Policją, OSP.
Pogadanki na lekcjach wychowawczych. Bieżące zwracanie uwagi przez nauczycieli dyżurujących i innych pracowników szkoły. Działania profilaktyczne higienistki szkolnej.
II.
Szkoła zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego
- Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy ucznia.
- Opracowanie i aktualizacja regulaminów pomieszczeń i obiektów szkolnych.
- Zapewnienie uczniom opieki oraz pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
Opracowanie i realizacja harmonogramu dyżurów nauczycielskich, opracowanie regulaminów funkcjonowania pracowni przedmiotowych, sali gimnastycznej, siłowni, boiska sportowego, stołówki, szatni, biblioteki, dostosowanie tychże regulaminów do wymogów sanitarnych.
Współpraca z powołanymi do tego instytucjami, organizacjami, a w pracy z uczniami uwzględnia się orzeczenia poradni psychologiczno – pedagogicznej oraz opinie tejże poradni.
III.
Uzależnienia, ich rozpoznanie i zapobieganie
- Podnoszenie wiedzy ucznia na temat zagrożeń społecznych (narkomania, środki psychoaktywne, alkoholizm).
- Kształtowanie umiejętności unikania negatywnych wpływów środowiska.
Współpraca i spotkania z pielęgniarką, lekarzem, psychologiem.
Realizacja programów profilaktycznych odpowiednio do potrzeb, prowadzenie zajęć terapeutycznych z klasą.
Wychowanie ekologiczne
l.p.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji
I.
Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska
- Przybliżenie uczniom problematyki konieczności ochrony środowiska naturalnego.
- Ukazanie wpływu codziennych czynności i zachowań na stan środowiska naturalnego.
- Uwrażliwienie na związek degradacji środowiska ze zdrowiem człowieka.
Realizacja programów ekologicznych.
Udział w akcjach np.: „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi”, zbiórka surowców wtórnych, porządkowanie terenu przyszkolnego.
Organizowanie zajęć w terenie. Udział w konkursach ekologicznych.
Pogadanki tematyczne.
Profilaktyka zagrożeń
l.p.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji
I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
VII.
VIII.
IX.
X.
Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ucznia w szkole
Kształtowanie umiejętności samodzielnego codziennego dbania o własne bezpieczeństwo
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i właściwego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych
Eliminowanie agresji z życia szkoły
Wspieranie nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ryzykownych i konfliktowych
Zapobieganie niepowodzeniom dydaktycznym wspieranie uczniów mających trudności w nauce i w przystosowaniu się w grupie
Pedagogizacja rodziców i nauczycieli
Opieka zdrowotna i pomoc socjalna
Badania, diagnoza i analiza rozmiarów niedostosowania społecznego uczniów
Współpraca z instytucjami i stowarzyszeniami
- Doskonalenie warunków bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole i poza nią.
- Ochrona uczniów przed skutkami niepożądanych działań ludzi z zewnątrz.
- Eliminowanie zagrożeń pożarowych.
- Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpoczynku między lekcjami.
- Ochrona mienia społecznego.
- Przeciwdziałanie agresji w szkole.
- Eliminowanie zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi uczniów.
- Zaznajomienie z przepisami BHP, z dogami ewakuacyjnymi w szkole.
- Zaznajomienie i systematyczne przypominanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podróżowania, nawiązywania znajomości, wypoczynku nad wodą i itp
- Zaznajomienie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń mobilnych.
- Minimalizowanie zagrożeń związanych z drogą do i ze szkoły.
- Kształtowanie gotowości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
- Uświadamianie zagrożeń związanych z życiem towarzyskim, podróżami, aktywnością w okresach wolnych od nauki.
- Doskonalenie umiejętności szacowania ryzyka sytuacyjnego, rozpoznawanie nietypowych sygnałów niebezpieczeństwa.
- Uświadomienie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.
- Poznawanie sposobów krytycznego korzystania z mediów i prasy.
- Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zachowań agresywnych i egoistycznych.
- Kształtowanie postaw odrzucających przemoc oraz umiejętności nieagresywnego, lecz asertywnego zachowania się w sytuacjach konfliktowych i problemowych.
- Monitorowanie nasilenia zjawiska agresji w szkole.
- Doskonalenie umiejętności rozpoznania czynników ryzyka.
- Propagowanie wiedzy o społecznych mechanizmach wywierania wpływu i konstruktywnych sposobach radzenia sobie z nimi.
- Podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców, prawnych opiekunów ( zażywanie substancji psychoaktywnych, dopalaczy, narkotyków, palenie papierosów)
- Propagowanie wiedzy podnoszącej efektywność działań profilaktycznych.
- Diagnozowanie trudności w nauce.
- Dostosowanie wymagań do możliwości indywidualnych uczniów.
- Zorganizowanie pomocy koleżeńskiej.
- Budowanie motywacji do nauki.
- Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów
- Wdrażanie do aktywnych form spędzania wolnego czasu.
- Przekazywanie rodzicom wiedzy na temat przyczyn i istoty niepowodzeń dydaktycznych – wskazówki do pracy z uczniem w domu
- Organizowanie bezpłatnych obiadów w stołówce szkolnej.
- Zapomogi losowe dla dzieci najbardziej potrzebujących, stypendia szkolne.
- Opieka po lekcjach w świetlicy szkolnej – pomoc w nauce.
- Badania kontrolne prowadzone przez pielęgniarkę szkolną.
- Troska o higienę osobistą dzieci – przegląd czystości.
- Organizowanie akcji charytatywnych na terenie szkoły
- Propagowanie zdrowej żywności w szkolnym sklepiku.
- Opracowanie i przeprowadzenie badań ankietowych wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.
- Współpraca z OSP w Sidzinie oraz z PSP w Suchej Beskidzkiej
- Współpraca PPP w Makowie Podhalańskim, oddział w Jordanowie
- Współpraca z Komisariatem Policji w Jordanowie
- Współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bystrej Podhalańskiej i Gminną Komisją Interdyscyplinarną ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
- Współpraca ze świetlicą środowiskową.
- Współpraca z Sądem Rodzinnym w Suchej Beskidzkiej.
- Współpraca z GOPTiS.
- Współpraca z Klubem Sportowym KS „ Dąb” Sidzina.
Lekcje z wychowawcą, apele, pogadanki, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia warsztatowe i profilaktyczne, dyżury nauczycielskie, monitoring
Przeprowadzanie próbnej ewakuacji budynku.
Przegląd techniczny budynku i wyposażenia szkoły
Pogadanki, prezentacje multimedialne, współpraca z Policją, OSP
Zajęcia z pielęgniarką szkolną, nauczycielem przyrody.
Czytanie literatury dotyczącej tematu.
Badania ankietowe uczniów i rodziców
Asertywna komunikacja własnych potrzeb, dyskusje, rozmowy, pogadanki
Udział w warsztatach , pogadankach edukacyjnych
Współpraca z osobami i instytucjami zajmującymi się problematyką uzależnień
Obserwacja, zapoznanie się nauczycieli z opiniami i orzeczeniami PPP
Zajęcia z pedagogiem, terapeutą (korekcyjno – kompensacyjne), zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, koła zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne, konkursy
Organizowanie szkoleń dla uczniów, rodziców, nauczycieli
Kwestionariusz ankiety
8. Stałe uroczystości o charakterze wychowawczym i kulturalnym
UROCZYSTOŚĆ
TERMIN REALIZACJI
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
wrzesień
Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej
październik
Przyjęcie pierwszoklasistów w poczet biblioteki szkolnej
październik
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
październik
Bieg o „Złotą Latarkę”
październik
Święto Niepodległości
listopad
Święto Patrona Szkoły
listopad
Andrzejki
listopad
Mikołajki
grudzień
Wigilia szkolna
grudzień
luty
Konkurs kolęd
styczeń
Dzień Babci i Dziadka klas 1-3
luty
Dzień Ziemi – akcja sprzątania świata
kwiecień
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
maj
Dzień Matki klas 1-3
maj
Święto Szkoły
czerwiec
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
czerwiec
9. Przewidywane efekty oddziaływań wychowawczych
SYLWETKA ABSOLWENTA SZKOŁY
Uczeń kończący naszą szkołę dobrze funkcjonuje w swoim środowisku, w domu i w szkole. Jest pogodny, ma pozytywny, choć nie bezkrytyczny stosunek do otaczającej go rzeczywistości. Posiada umiejętność efektywnego komunikowania, współpracy oraz kontrolowania własnych emocji. Jest świadomy dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy, świata. Dba o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Traktuje zdobywanie wiedzy jako podstawę własnego rozwoju. Działania zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym zmierzają do ukształtowania takiego modelu absolwenta, który niezależnie od indywidualnych cech osobowości, predyspozycji i talentów będzie wyposażony w zespół cech uniwersalnych, warunkujących właściwe funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Absolwent jest:
- dobrym obywatelem, świadomym swych praw i obowiązków, posiadającym godność, poczucie własnej wartości, szanującym prawa innych;
- człowiekiem aktywnym, ciekawym świata i wiedzy, ma różnorodne zainteresowania, chętnie gromadzi różne wiadomości;
- człowiekiem uczciwym, tolerancyjnym i odpowiedzialnym, odróżniającym dobro od zła, kierującym się zasadami moralnymi;
- człowiekiem dbającym o własny rozwój duchowy, wrażliwym na piękno, szanującym dorobek ludzkości w dziedzinie kultury i sztuki;
- człowiekiem dbającym o zdrowie i kondycję fizyczną oraz świadomym ich zależności od stanu środowiska naturalnego.
10. Ewaluacja
W ustaleniu czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty, niezbędna jest jego ewaluacja. Należy więc kontrolować zarówno przebieg procesu, jak i osiągnięte wyniki.
Proces powinien być kontrolowany przez bieżące monitorowanie, a uzyskane informacje wykorzystywane do modyfikacji samego programu (jeżeli wystąpi taka potrzeba). Ewaluację wyników należy przeprowadzić pod koniec każdego roku szkolnego i opracować wnioski do pracy na następny rok szkolny.
Przykładowe narzędzia ewaluacji;
- sprawozdania wychowawców
- ankieta skierowana do uczniów, dotycząca ich postaw i zainteresowań;
- ankieta skierowana do rodziców, dotycząca osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych dziecka, ze wskazaniem kierunku działań do dalszej pracy oraz kwestionariusz ankiety pozwalający stworzyć sylwetkę absolwenta naszej szkoły;
- ankieta skierowana do nauczycieli, której celem będzie uzyskanie informacji na temat realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i ewentualnej jego modyfikacji;
- analiza trudności wychowawczych, problemów szkolno – środowiskowych i profilaktycznych przeprowadzona przez Pedagoga szkolnego, na podstawie danych zebranych od nauczycieli, wychowawców klas, rodziców i uczniów;
- analiza dokumentów;
- obserwacje;
- wywiady z uczniami, rodzicami i nauczycielami.
11. Ustalenia końcowe
- Za realizację Programu Wychowawczo – Profilaktycznego szkoły odpowiedzialni są wszyscy pracownicy Szkoły.
- Dyrektor czuwa nad prawidłowością jego realizacji.
- Za realizację poszczególnych zakresów odpowiedzialni są nauczyciele zadeklarowani, bądź zaproponowani przez Dyrektora Szkoły.
- Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły jest otwarty, może być modyfikowany w trakcie realizacji. Program ten podlega monitorowaniu i ewaluacji.