• Aktualności

          • Odwozy uczniów w dniu 22.12.2023

          • W dniu dzisiejszym 22.12.2023r odwozy uczniów rozpoczynają się po wspólnej wigilii szkolnej czyli około godz. 13.00. 

            Najpierw odwożone są dzieci na Małą Sidzinkę a dzieci z innych rejonów Sidziny  przebywają w świetlicy. Po powrocie autobus zabiera pozostałe dzieci i rozwozi w kolejności jak zwykle. 

          • CZYJA ZGUBA!

          • Na szkolnym korytarzu znaleziono pieniądze, osobę, która zgubiła zapraszamy po odbiór do sekretariatu. 

          • Otwarcie pracowni OZE

          • Nowa galeria Otwarcie pracowni OZE została dodana do albumu fotograficznego

            5 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie w obecności Wójta Gminy Bystra- Sidzina, radnych Gminy Bystra-Sidzina, pracowników referatu administracji szkół i przedszkoli, przedstawiciela Krakowskiego Alarmu Smogowego, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły odbyło się uroczyste otwarcie pracowni Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

            Pracownia ta jest efektem realizacji projektu "Pracownia OZE w Szkole Podstawowej w Sidzinie", który został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie kwotą 70, 971,56 zł. Wkład własny Gminy Bystra-Sidzina wyniósł 7885,73 zł. Otwarcia pracowni dokonał Wójt Gminy Bystra-Sidzina Pan Stanisław Tempka, który podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, wymienił działania ekologiczne związane z OZE prowadzone przez Gminę Bystra-Sidzina w ostatnich latach i podkreślił znaczenie edukacji ekologicznej dla mieszkańców Gminy Bystra-Sidzina. Dyrektor szkoły Mieczysław Matyasik przypomniał pionierskie konstrukcje turbiny wiatrowej Pana Stanisława Szpaka, kilkuletnie doświadczenie szkoły w konstruowaniu turbin wiatrowych w ramach ogólnopolskiego konkursu „Turniej Maszyn Wiatrowych” i inne projekty ekologiczne realizowane przez szkołę. Dyrektor szkoły podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację projektu pracownikom urzędu Gminy Bystra-Sidzina, pracownikom szkoły i uczniom. Pracownia OZE jest wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne, takie jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, samochody napędzane wodorem, pompy ciepła, magazyny energii, turbiny wodne, uczniowskie zestawy do eksperymentowania z energetyką wiatrową i fotowoltaiką. Uczniowie mają możliwość poznawania zasad działania tych urządzeń oraz eksperymentowania z nimi. Pracownia ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów oraz promowanie korzyści i perspektyw związanych z wykorzystaniem OZE. W ten sposób uczniowie mogą lepiej zrozumieć zależność między czystym powietrzem, a OZE oraz wpływem ludzkich działań na środowisko naturalne. Podczas uroczystości uczniowie prezentowali eksperymenty i symulacje związane z OZE, efekt cieplarniany, symulację systemu energetycznego zawierającego panele fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe, działanie zeroemisyjnego domu mieszkalnego, działanie samochodów napędzanych wodorem, pracę paneli fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych i wodnych i wiele innych . Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem w tematykę OZE oraz umiejętnością prezentacji swoich umiejętności.

            Dyrektor szkoły Mieczysław Matyasik zwrócił uwagę na to, że pracownia OZE jest otwarta nie tylko dla uczniów szkoły, ale także dla mieszkańców Gminy Bystra-Sidzina oraz innych szkół i instytucji zainteresowanych tematyką OZE. Pracownia stanowi doskonałą bazę do realizacji różnych form edukacji ekologicznej, takich jak: lekcje przyrody, zajęcia pozalekcyjne, warsztaty, konkursy czy projekty międzyszkolne. Pracownia jest także miejscem wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie OZE między nauczycielami, uczniami, lokalnymi szkołami i przedszkolami.

          • Mikołajkowa wycieczka klas 4 do Rabki.

          • W dniu 7 grudnia 2023 r. klasy czwarte wraz z wychowawczyniami - p. I Leśniak i p. T. Lipką wybrały się na wycieczkę do Rabki. Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty czekoladowe, podczas których mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat plantacji kakaowca i produkcji czekolady. Następnie wcieliliśmy się w role deserantów, przygotowując własnoręcznie słodkości. Każdy mógł dowolnie udekorować czekoladową choinkę i pralinki, a także sam wykonać pralinki według własnego pomysłu. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem i mieli przy tym dużo frajdy. Po skończonej pracy z satysfakcją zapakowaliśmy swoje dzieła i zabraliśmy je do domu (niektórzy w brzuszkach). Kolejnym punktem wycieczki był spacer po mieście, odwiedziliśmy pomnik św. Mikołaja i Park Zdrojowy, który zaprezentował się dla nas w niezwykle pięknym zimowym wydaniu. Na koniec udaliśmy się do restauracji na pyszną pizzę i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

          • CZYJA ZGUBA!!

          • Od dłuższego czasu obok szkoły stoi zaparkowana hulajnoga. Właściciela "pojazdu" prosimy o zgłoszenie się po odbiór do sekretariatu. 

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • Dnia 9 listopada w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie przyszli odświętnie ubrani.

            Podczas akademii klasa 8a przypomniała najważniejsze wydarzenia związane z długą drogą do niepodległości, którą nasi przodkowie musieli przebyć, aby Polska była znowu wolna. Nie była to łatwa droga, gdyż naznaczona jest śmiercią i cierpieniem milionów naszych przodków. Zaborcy przez 123 lata ciemiężyli naród polski. Chcieli za wszelką cenę zniszczyć wszystko, co polskie. Krwawo tłumili powstania narodowe, które były dla kolejnych pokoleń wzorem walki o niepodległość. Naród polski nie zapomniał o swej historii, kulturze, religii i swoim języku.

            Podczas tej krótkiej lekcji historii odśpiewano hymn oraz kilka znanych wszystkim pieśni patriotycznych. Jest to niewątpliwie jedna z pięknych form patriotyzmu, szczególnie w wykonaniu najmłodszych uczestników akademii, którzy wykazali się znajomością tekstu oraz pięknym śpiewem.

            Mamy nadzieję, że występ oraz wspólny śpiew dostarczył widzom  wielu wrażeń, a także skłonił do refleksji nad tym, jak ważne w dzisiejszych czasach są takie wartości jak  wolność i pokój w obliczu wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą.

          • BASEN - JUŻ PŁYWAM

          • Dzieciom, które uczą się pływać w ramach projektu JUŻ PŁYWAM, przypominamy, że w najbliższą sobotę tj. 11.11.2023r wyjazdu na basen nie ma! Kolejny wyjazd będzie dopiero 18.11.2023r o godz. 7:15

          • Ślubowanie

          • ŚLUBOWANIE

               17 października 2023r. uczniowie klasy 1a i 1b Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie mieli swoje święto – ŚLUBOWANIE. To bardzo ważne wydarzenie poprzedzone było próbami sprawnościowymi, które przygotował i przeprowadził p. Marcin Maj. Oczywiście, wszystkie dzieci przeszły je z łatwością. Następnie pierwszaki w galowych strojach i biretach na głowie zaprezentowały program artystyczny, składający się m.in. z piosenek i wierszy. Publiczność stanowili: rodzice, dyrekcja, nauczyciele i starsi koledzy. Doniosłym momentem tej uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły, podczas którego przyrzekali być pilnymi uczniami, dobrymi Polakami, a swoim zachowaniem napawać dumą rodziców i wychowawców. Samego pasowania dokonał dyrektor szkoły – Mieczysław Matyasik i tym samym nasze pierwszaki zostały oficjalnie włączone do uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej klasy udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.  Najmłodszym uczniom naszej szkoły życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy.

                                                                                      Wychowawczynie:

                                                                                Anna Zawiła i Jadwiga Maj

          • Wycieczka do Krakowa klas 5

          •  

            Są w Polsce takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwe dziedzictwo własnego kraju. Takim miejscem jest Kraków i to on był celem wycieczki klas piątych, która odbyła się 17 października.

            Nasz pobyt w tym historycznym miejscu   rozpoczęliśmy od spotkania ze słynnym wawelskim smokiem, który przywitał nas, ziejąc ogniem.  Następnie zwiedziliśmy dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedrę Wawelską – miejsce koronacji królów Polski, krypty, gdzie pochowano wielu władców i słynnych Polaków. Mieliśmy też okazję obejrzeć dzwon Zygmunta i posłuchać historii związanej z tym obiektem.  Potem  Drogą Królewską udaliśmy się na Rynek Główny. Tu odwiedziliśmy m.in. Kościół Mariacki i  Sukiennice, a czas wolny  przeznaczyliśmy na zakup pamiątek. Ostatnim punktem naszej wycieczki był seans filmowy.

                        Zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do domu. Dziękujemy rodzicom, którzy pomagali w opiece nad dziećmi.

             

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - AKADEMIA

          • 13 października w naszej szkole w sposób uroczysty obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie Dniem Nauczyciela. Z tej okazji w stronę nauczycieli i pracowników szkoły popłynęło mnóstwo życzeń, za które serdecznie dziękujemy. Uczniowie zachowywali się jak aniołki, a nauczycielom uśmiech nie schodził z twarzy. Program artystyczny dedykowany wszystkim pracownikom oświaty przygotowali uczniowie klas  piątych, którzy słowami wierszy i piosenek wyrazili wdzięczność tym, którzy na co dzień wykonują ten jakże piękny, ale wymagający  zawód. W drugiej części wykorzystując swoje zdolności aktorskie i wokalne w sposób humorystyczny pokazali niektóre aspekty życia szkoły, z którymi na co dzień borykają się nauczyciele. Na widowni zasiedli nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale też zaproszeni goście – nauczyciele emeryci. Program został ciepło przyjęty przez publiczność , a wykonawcy dołożyli wszelkich starań, aby ich występ sprawił widzom przyjemność.

          • Wycieczka klasy 8a

          • Dnia 6 października 2023r uczennice i uczniowie klasy 8a wraz z pięciorgiem rodziców i wychowawcą udali się na wycieczkę. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Zamkowe w Pszczynie, gdzie mieliśmy możliwość poznania dziejów dawnej rezydencji magnackiej na Górnym Śląsku. Obecny wygląd zamek uzyskał w XIXw. Od 1946 pełni rolę muzeum. Największą ciekawostką jest zachowane w 80% oryginalne wyposażenie. Jest to obecnie jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce.

            Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który jest symbolem ludobójstwa i terroru wobec niewinnych ofiar. Obóz zwiedzaliśmy z przewodniczką, która przybliżyła nam historię powstania obozu, zasady funkcjonowania i „życia” więźniów, historię ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej,  czyli planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Jest to miejsce pozostawione ku przestrodze dla ludzkości.

             

          • Zamknięta droga do os. "Przybysie"

          • W poniedziałek 02.10.2023 i być może we wtorek 03.10.2023r,.  autobus szkolny nie bedzie mógł dojechać do os. "Przybysie" ze względu zamkniętą w tym dniu drogę. Autobus zakończy kurs na skrzyżowaniu, uczniowie dalszą drogę pokonują pieszo.

          • LAPTOPY DLA KLAS IV

          • Od dnia 28 września 2023r będą do odbioru laptopy dla uczniów klas IV. Zapraszamy rodziców po odbiór od godz. 8:00. 

          • Warsztaty integracyjne uczniów klas czwartych

          • W dniach 21-22.09.2023 klasy IV wraz z wychowawczyniami p. T. Lipka i I. Leśniak uczestniczyły w zajęciach integracyjnych, zorganizowanych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Sidzinie. Wyjazdy integracyjne są szansa na lepsze poznanie się w niecodziennych okolicznościach Czas spędzony z dala od codziennych obowiązków wypełniony był atrakcyjnymi zajęciami i zabawami.

            Każda klasa wraz z wychowawczynią uczestniczyła w zajęciach integracyjnych przygotowanych przez pedagogów. Zadania jakie przygotowały dla nas Panie zintegrowały uczestników oraz pokazały jak ważna jest współpraca dla osiągnięcia celu (praca w grupach), przestrzenie wspólnie ustalonych zasad aby wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie w klasie. Dzieci przekonały się jak ważne jest wzajemne wsparcie i poczucie dowartościowania dla właściwego funkcjonowania i rozwoju. Uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny. Nie brakowało też wszystkim emocji - od śmiechu po łzy.

            Czas szybko minął i wróciliśmy do codzienności. Wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni.

            Dziękujemy dyrektorowi SSM w Sidzinie p. Karolowi Krawczykowi oraz p. Jadwidze Tempce i p. Dorocie Krawczyk za organizacje naszego pobytu i przeprowadzone zajęcia.

          • Informacje dla dzieci wyjeżdżających na basen w ramach programu „JUŻ PŁYWAM”

          • Informacje dla dzieci wyjeżdżających na basen

            w ramach programu „JUŻ PŁYWAM”

             

            Należy zabrać:  strój kąpielowy, klapki, ręcznik, czepek, okulary do pływania (nieobowiązkowe), dziewczynki suszarkę do włosów (w miarę możliwości).

            Zbiórka przed wyjazdem oraz odbiór dzieci po powrocie na parkingu obok cmentarza.

            Wyjazd dzieci zgodnie z przesłanym harmonogramem, pierwszy wyjazd o godz. 9:15

Lorem ipsum...