• WYCIECZKA KLAS IV DO KRAKOWA

5 grudnia uczniowie klas czwartych wzięli udział w wycieczce autokarowej do  Krakowa. Mimo zimowej aury  w czasie całej naszej wyprawy towarzyszyła nam naprawdę   gorąca atmosfera. Jednym z powodów była wizyta w egzotycznym świecie roślin i zwierząt , który mogliśmy podziwiać w Muzeum Przyrodniczym. Spotkaliśmy się tam m.in. oko w oko z jadowitymi wężami, drapieżnymi waranami , "sympatycznymi" pająkami i skorpionami. Wyjątkowo miło przywitały nas małpki - tamaryny - jedne z najmniejszych i najrzadszych małpek na świecie. Oprócz żywych okazów mieliśmy też okazję podziwiać te, które żyły  w epoce lodowcowej na czele z unikatowym, zachowanym w całości nosorożcem włochatym. Kolejnym punktem programu był spektakl pt."Królowa Śniegu" w Teatrze Ludowym. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z prawdziwym teatrem, stąd też niezwykłe przeżycia. Przedstawienie przeniosło nas w  piękny, tajemniczy świat baśni Andersena, w którym dobro wygrywa ze złem. Po zakończeniu spektaklu ruszyliśmy w drogę powrotną. Wszyscy uśmiechnięci , szczęśliwi i z pełnymi brzuszkami ( po wizycie w McDonaldzie) wróciliśmy do domów.                                                                                                                                                    Już dziś czekamy na następne wojaże. Na koniec chcieliśmy podziękować Pani Grażynie  Pactwie , która razem z wychowawczyniami dbała o nasze bezpieczeństwo i miłą atmosferę.(KB)

• Awans do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu z Fizyki.

• Uczeń klasy III a G : BARTŁOMIEJ TEMPKA uzyskał 100% możliwych do zdobycia punktów w etapie szkolnym Małopolskiego Konkursu z Fizyki i jest na liście uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego w/w konkursu, który już 15 stycznia 2018 r. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach! (TL)

• Finaliści VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych

• Już w sobotę 9 grudnia odbędzie się w Piasecznie k. Warszawy finał VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. W finale wystartuje 25 najlepszych drużyn wyłonionych w eliminacjach regionalnych w Sidzinie, Końskich, Włocławku i Kędzierzynie- Koźlu. W konkursie finałowym uczestniczyć będzie 5 najlepszych drużyn eliminacji regionalnych w Sidzinie, są to 3 zwycięskie drużyny, o których informowaliśmy wcześniej:

I. "Inżynieria tak bardzo" : Bartłomiej Tempka, Krzysztof Lipka – 240 punktów;

II. "Gazdy": Tomasz Maj, Józef Maj, Michał Maj – 209 punktów;

III miejsce zajęła drużyna "Uber liga" z Katowic – 174 punkty.

W finale oprócz w/w drużyn uczestniczyć będzie drużyna „Bogacze Kostkovskiego” z Toporzyska  i drużyna „Pilarze”: Paweł Stramek, Michał Bednarz i Damian Szpak z Sidziny.

Gratulujemy drużynom z naszej szkoły i życzymy im powodzenia! (TL)

• APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA

• 10 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Apel przygotowały klasy trzecie gimnazjum wraz z wychowawcami. Scenariusz montażu słowno - muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918, kiedy to w końcu po 123 latach udało nam się odzyskać niepodleglość.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA.

• Eliminacje regionalne VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych - Sidzina 2017

• W piątek 17 listopada 2017 r. odbyły  się pierwsze z czterech: Eliminacje Regionalne do VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Gospodarzem tych eliminacji była nasza szkoła, ponieważ  uczniowie (Bartłomiej Jaromin i Jakub Lipka) w zeszłym roku wygrali w Turnieju Maszyn Wiatrowych w kategorii wiekowej "gimnazjum". Corocznym organizatorem konkursu jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna, której przedstawiciele przyjechali do nas wraz ze specjalistycznym sprzętem mierzacym moc, ilość obrotów na minutę i moment obrotowy zbudowanych przez uczestników zawodów turbin wiatrowych. W zawodach wzięło udział 18 drużyn. Konkurs rozpoczął się rejestracją drużyn, następnie maszyny poddane zostały klasyfikacyjnym pomiarom,  w wyniku których okazało się, że niektóre wiatraki wymagają nieznacznych poprawek. Po usunięciu usterek rozpoczął się turniej  powitaniem uczestników i ich opiekunów przez przedstawiciela Organizatorów - p. Piotra Jarka i dyrektora naszej szkoły - p. Mieczysława Matyasika. Następnie przystąpiono do testowania maszyn, emocje związane z rywalizacją były duże, wszyscy z uwagą śledzili wyświetlane na ekranie wyniki pomiarów. Gdy konkurs powoli dobiegał końca doszło do awarii maszyny testującej i niestety turniej został przerwany. Następnego dnia, po naprawie maszyny konkurs dokończono, niestety bez udziału drużyn (transmisja wideo na facebooku) i wyłoniono zwycięzców, którzy wezmą udział w turnieju finałowym w Piasecznie 9 grudnia br. i tam otrzymają  nagrody zdobyte w eliminacjach. Partnerem Regionalnym Turnieju i zarazem sponsorem jest nasza gmina Bystra - Sidzina. Podczas imprezy uczestnicy  zostali poczęstowani obiadem ufundowanym przez Spółdzielnię Uczniowską "Złoty Ul". Rada Rodziców przygotowała bufet z napojami i pysznym ciastem. Wszystkim sponsorom, wolontariuszom i pracownikom  naszej szkoły na czele z panem dyrektorem serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc w organizacji tego konkursu.(TL)

• ZAELEKTRYZOWANI

• W dniu 7 listopada w naszej szkole gościć będzie grupa "ZAELEKTRYZOWANI" ze spektaklem "Epidemia, czary mary i alchemia:. W trakcie przedstawienia zobaczyć będzie można wiele eksperymentów fizycznych i chemicznych. Pokaz zorganizowany będzie osobno dla klas I - III, klas IV-VI Szkoły Podstawowej, a także klas VII i gimnazjum. Cena to jedynie 4 zł od osoby. Prosimy o zebranie w klasie pieniążków do 6 listopada, a następnie o przekazanie listy chętnych i pieniążków do p. Teresy Lipki. Zapraszamy!(TL)