• O szkole

      • Patron szkoły

      • Patron Szkoły
        Dzieci Zamojszczyzny


            Pośród wielu tragicznych symboli, którymi zapisały się lata wojny i okupacji hitlerowskiej szczególnie wstrząsająca jest martyrologia 30 tyś. Dzieci Zamojszczyzny. Dzieci, które podzieliły cząstkę losu i niedoli narodu, katowanych i głodzonych, oderwanych od ojców i matek, dzieci bezbronnych, skazywanych na śmierć z głodu i zimna w wielodniowej podróży.
            W wyniku akcji, na Zamojszczyźnie ucierpiało około 300 wsi zamieszkałych przez ponad 100 tyś. Mieszkańców, ale nie wolno zapomnieć, że wśród nich było 30 tysięcy dzieci! Ich śmierć stanowi głęboką, bolesną lekcję historii, ale jednocześnie przesłanie dla obecnych i przyszłych pokoleń!


         




        DLACZEGO DZIECI ZAMOJSZCZYZNY?

        Patron Szkoły

         

         
         
        Odpowiedź na to pytanie znaleźliśmy we wspomnieniach Pana Antoniego Kolarza dyrektora szkoły w okresie jej budowy. Nowy budynek naszej szkoły był budowany w czasach, kiedy każda decyzja musiała być zaakceptowana przez Komitet Powiatowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dotyczyło to również wyboru patrona szkoły. Komitet Powiatowy PZPR w Suchej Beskidzkiej polecił aby szkole nadać imię Gwardii Ludowej.
         
         
        Budynek został oddany do użytku w 1971 roku. Był to rok poświęcony martyrologii dzieci polskich w czasie drugiej wojny światowej. Ponieważ wielu obiektom nadano wówczas imię Dzieci Warszawy, postanowiono zaproponować Dzieci Zamojszczyzny, jako symbol tragedii dzieci wiejskich w czasie drugiej wojny światowej. Po przedstawieniu odpowiedniego uzasadnienia, uzyskano zgodę Komitetu Powiatowego PZPR aby naszej szkole nadać imię Dzieci Zamojszczyzny.

         

         

        27 listopada 2008 roku delegacja przedstawicieli wraz ze sztandarem Zespołu Szkół im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie zostali zaproszeni na uroczyste obchody 66 rocznicy wysiedleń na Zamojszczyźnie.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Uroczystości rozpoczęły się zbiórką a następnie przemarszem sztandarów wraz z delegacjami na uroczystą mszę świętą, która odbyła się w Kościele Św. Michała Archanioła w Zamościu.

         

         

         

         

         

         

            

         

         

         

         

         

         Po mszy przy Pomniku Ofiar Faszyzmu rozpoczął się ceremoniał wojskowy oraz złożenie kwiatów i wieńców.

         

         

         

         

         

           

         

         

         

         

         

        Po złożeniu kwiatów wszyscy uczestnicy uroczystości przenieśli się do budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny gdzie odbyły się wystąpienia  zaproszonych gości a także część artystyczna przygotowana przez organizatorów.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Uroczystość w której wzięła udział delegacja naszej szkoły była przygotowana na bardzo wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym, a dzięki wspólnemu patronowi naszych szkół zawiązała się pewna jedność. Takie uroczystości są bardzo potrzebne aby żyjąc w wolnym kraju nie zapominać o historii dzieci, których tak straszliwie doświadczył los. Cytując słowa z tablicy pamiątkowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny: "CZCIMY ICH PAMIĘĆ MĘSTWO I GODNĄ POSTAWĘ POLAKA" - pamiętajmy o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę - LUDZKIE ŻYCIE.

         
Lorem ipsum...