• Anna Zajda

          • Kryteria oceniania klasa 2a

          • KRYTERIA OCENIANIA

            KLASA II A
            2022/2023

                


            EDUKACJA POLONISTYCZNA

            6
            Czytanie.
            Czyta płynnie z odpowiednią intonacją, ekspresją każdy tekst, czyta cicho ze zrozumieniem i odpowiada na wszystkie pytania.
            Pisanie.
            Pisze bezbłędnie z pamięci i ze słuchu z zachowaniem prawidłowego kształtu liter i ich połączeń, zna zasady ortograficzne.
            Mówienie.
            Stosuje logiczne wypowiedzi wielozdaniowe, poprawne pod względem językowym, posługuje się bogatym słownictwem (stosuje np. związki frazeologiczne), potrafi samodzielnie dokonać selekcji treści, potrafi rozpoznać rzeczownik, czasownik, przymiotnik.

            5

            Czytanie.
            Czyta płynnie i wyraziście pełnymi zdaniami, czyta płynnie z podziałem na role, umie czytać cicho ze zrozumieniem i odpowiadać na pytania związane z tekstem, wyodrębnia w utworze kolejne wydarzenia, dostrzega związki między nimi.
            Pisanie.
            Umie pisać z pamięci i ze słuchu w zakresie opracowanego słownictwa, zna i stosuje zasady ortograficzne, potrafi napisać swobodny tekst na określony temat, płynnie, czytelnie i estetycznie pisze wyrazy i zdania.
            Mówienie.
            Rozumie sens wypowiedzi, potrafi poprawnie, w rozwiniętej formie wypowiadać się n/t przeżyć i własnych doświadczeń, posiada bogaty zasób słów. Rozpoznaje podstawowe części mowy.

            4

            Czytanie.
            Czyta zdaniami, popełnia nieliczne błędy, po samodzielnym przeczytaniu tekstu odpowiada na proste pytania.
            Pisanie.
            Poprawnie zapisuje wyrazy i zdania, rzadko popełnia błędy w pisaniu ze słuchu, zna i zazwyczaj stosuje zasady ortograficzne.
            Mówienie.
            Potrafi ułożyć poprawnie pod względem językowym zdanie pojedyncze rozwinięte, wypowiada się zdaniami pojedynczymi, rozwiniętymi poprawnymi pod względem językowym i logicznym, z pomocą dokonuje selekcji treści.


            3

            Czytanie.
            Czyta wyrazami, popełnia błędy, po samodzielnym przeczytaniu tekstu odpowiada na proste pytania czasami z pomocą nauczyciela.
            Pisanie.
            Poprawnie zapisuje wyrazy, popełnia nieliczne błędy, zna zasady ortograficzne, ale nie zawsze potrafi je zastosować podczas samodzielnego pisania.
            Mówienie.
            Popełnia nieliczne błędy przy układaniu zdań pojedynczych rozwiniętych, wypowiada się zdaniami pojedynczymi rozwiniętymi poprawnymi pod względem językowym.

            2

            Czytanie.
            Czyta sylabami, głoskami, popełnia liczne błędy, czytając samodzielnie tekst nie potrafi prawidłowo odpowiedzieć na pytania.
            Pisanie.
            Pisząc z pamięci popełnia liczne błędy, odwzorowuje po literze, popełnia błędy przy pisaniu ze słuchu, rzadko stosuje zasady ortograficzne.
            Mówienie.
            Nie potrafi samodzielnie ułożyć poprawnego pod względem językowym zdania pojedynczego rozwiniętego, wypowiada się zdaniami prostymi, wykazuje ubogi zasób słownictwa.

            1


            Czytanie.
            Ma trudności w przeczytaniu prostych dwusylabowych wyrazów, zniekształca je lub w ogóle nie czyta, nie potrafi samodzielnie przeczytać tekstu. Pisanie.
            W pisaniu z pamięci i ze słuchu popełnia bardzo liczne błędy, opuszcza litery i wyrazy, nie stosuje zasad ortograficznych.
            Mówienie.
            Ma kłopoty z wypowiadaniem się, na pytania odpowiada jednym wyrazem lub w ogóle, nie potrafi samodzielnie ułożyć poprawnego językowo zdania.
            Nie odrabia zadań domowych.

            EDUKACJA MATEMATYCZNA
            6

            Działania w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia.
            Samodzielnie i biegle dodaje i odejmuje w zakresie 100, samodzielnie i biegle mnoży i dzieli w zakresie 100, zna i stosuje kolejność wykonywania działań.
            Zadania tekstowe.
            Samodzielnie rozwiązuje dowolną metodą złożone zadania dwudziałaniowe i bez trudu układa treść do zadania.
            Umiejętności praktyczne.
            Prawidłowo i samodzielnie dokonuje pomiarów długości i masy oraz zapisuje wyniki za pomocą skrótów poznanych jednostek, porównuje jednostki i dokonuje prawidłowo ich zamiany, zawsze prawidłowo i samodzielnie dokonuje prostych obliczeń pieniężnych w różnych jednostkach, zawsze prawidłowo i samodzielnie wykonuje obliczenia kalendarzowe, pisze i odczytuje daty (za pomocą cyfr rzymskich i arabskich).

            5

            Działania w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia.
            Rozumie i sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 100, rozumie i sprawnie mnoży i dzieli w zakresie 100 (biegle w zakresie 30), stosuje przemienność i łączność dodawania i mnożenia. Zadania tekstowe.
            Samodzielnie i bezbłędnie rozwiązuje proste i złożone zadania z treścią, umie układać treść zadań do sytuacji życiowej, rysunku, działania arytmetycznego.
            Umiejętności praktyczne.
            Umie praktycznie zastosować poznane wiadomości dotyczące jednostek miary, wagi, czasu, pieniędzy.

            4

            Działania w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia.
            Samodzielnie dodaje i odejmuje i odejmuje liczby w zakresie 100, rozumie mnożenie i dzielenie, samodzielnie i poprawnie wykonuje działania w zakresie 30 z pojedynczymi błędami.
            Zadania tekstowe.
            Potrafi ułożyć treść zadania do sytuacji życiowej schematu graficznego i działania arytmetycznego. Rozwiązuje proste zadania z treścią.
            Umiejętności praktyczne.
            Umie praktycznie zastosować większość poznanych wiadomości dotyczących jednostek miary, wagi, czasu i pieniędzy.

            3
            Działania w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia.
            Czasami popełnia błędy przy dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 100, mnoży i dzieli w zakresie 30 popełniając nieliczne błędy.
            Zadania tekstowe.
            Rozwiązuje proste zadania jednodziałaniowe i z pomocą układa treść do sytuacji życiowej, rysunku, schematu graficznego i działania arytmetycznego.
            Umiejętności praktyczne.
            Popełnia nieliczne błędy przy dokonywaniu pomiarów długości, masy, czasu, myli się w obliczeniach pieniężnych.
            2

            Działania w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia.
            Dodaje i odejmuje w zakresie 100 popełniając błędy lub działając na konkretach, mnoży i dzieli w zakresie 30 popełniając błędy lub działając na konkretach.
            Zadania tekstowe.
            Z pomocą rozwiązuje proste zadania jednodziałaniowe i układa treść do sytuacji życiowej, rysunku, schematu graficznego i działania arytmetycznego.
            Umiejętności praktyczne.
            Z pomocą dokonuje prostych pomiarów długości, masy, czasu i obliczeń pieniężnych.

            1

            Działania w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia.
            Popełnia bardzo liczne błędy przy dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 100, nie potrafi opanować mnożenia i dzielenia w zakresie 30.
            Zadania tekstowe.
            Nie rozwiązuje prostych zadań jednodziałaniowych nawet z pomocą nauczyciela i nie potrafi ułożyć treści zadania do sytuacji życiowej, rysunku, schematu graficznego i działania arytmetycznego. Umiejętności praktyczne.
            Nie potrafi wykonać poleceń i rozwiązać zadań z zastosowaniem miar długości, masy, czasu i obliczeń pieniężnych.
            Nie odrabia zadań domowych.


            EDUKACJA PRZYRODNICZA

            6

            Posiada rozległą wiedzę o otaczającym środowisku przyrodniczym i społecznym, zawsze szanuje otaczające środowisko przyrodnicze, zawsze wykazuje szacunek dla innych ludzi, zawsze dba o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych osób.
            Wykazuje się wiadomościami i umiejętnościami wykraczającymi poza program nauczania kl. II
            Objawia szczególne zainteresowania przyrodnicze
            Zbiera i czyta książki o tematyce przyrodniczej, zbiera ilustracje, znaczki, okazy przyrodnicze
            Zna różne ciekawostki z życia przyrody
            Samodzielnie dokonuje obserwacji przyrodniczych, prowadzi hodowle w celach badawczych
            Dzieli się własnymi spostrzeżeniami i wnioskami zdobytymi na podstawie obejrzanych filmów przyrodniczych


            5

            Wie, z jakich części składa się roślina, zna nazwy poszczególnych pór roku, zna nazwy i ilość dni w poszczególnych miesiącach, zna ptaki i ssaki domowe, zna niektóre zwierzęta i rośliny łąkowe, zna kierunki świata, zna nazwy okolicznych dzielnic i miast, wie, jakie wartości odżywcze mają mleko i jego przetwory, owoce i warzywa, umie opowiedzieć, na czym polega praca ludzi w różnych zawodach, odróżnia drzewa i krzewy, stosuje w praktyce wiadomości i umiejętności dotyczące zachowania w ruchu drogowym, przestrzega zasad i higieny.

            4

            Orientuje się czym zajmują się ludzie pracujący w najbliższej okolicy, potrafi wyróżnić nazwy kwiatów i warzyw, wymienia nazwy poszczególnych pór roku, z pomocą wymienia nazwy najbliższych miejscowości, zna zasady zachowania się na drodze, wie, że mleko, warzywa i owoce mają wartości odżywcze, zwykle okazuje szacunek dla innych ludzi, zazwyczaj przestrzega zasad higieny.

            3

            Posiada ogólną wiedzę o otaczającym środowisku społeczno –przyrodniczym, posiada podstawowe wiadomości dotyczące zachowania się w ruchu drogowym, nie zawsze przestrzega zasad higieny.

            2

            Z pomocą nauczyciela wymienia nazwy zakładów przemysłowych, usługowych, urzędów, nie wie jakie sprawy można załatwić na poczcie, nie potrafi wymienić części nadziemnych i podziemnych roślin, nie potrafi wymienić części składowych kwiatu, ma problem z wymienianiem elementów pogody, nie potrafi określić krajobrazu swojej okolicy, nie zna wartości odżywczych warzyw i owoców, z trudem porusza się bezpiecznie w ruchu drogowym, nie zawsze przestrzega zasad higieny, z pomocą wysyła list.

            1

            Nie rozumie zachodzących w przyrodzie zjawisk i niechętnie je obserwuje, nie dba o rośliny klasowe, nie stosuje zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie wykonuje doświadczeń.
            Nie odrabia zadań domowych.

            EDUKACJA PLASTYCZNO-TECHNICZNA

            6
            Ujawnia wybitne zdolności plastyczne, interesuje się sztuką, samodzielnie zdobywa wiedzę z tego zakresu i prezentuje ją na lekcjach. Bierze udział w konkursach plastycznych i kółkach zainteresowań. Potrafi przedstawić zjawiska realne i fantastyczne wszystkimi poznanymi technikami. Wszystkie prace wykonuje niezwykle dokładnie, pomysłowo, estetycznie.
            Potrafi planować i organizować pracę własną, stosując zasady bezpieczeństwa i higieny pracy

            5

            Umie planować i organizować pracę oraz podejmuję próby planowania pracy małej grupy.
            Przestrzega bezpieczeństwa pracy. Działania plastyczne podejmuje bardzo chętnie. Zna wybrane dziedziny i funkcje sztuk plastycznych. Zna zasady kompozycji otwartej i zamkniętej. Zna wiele technik plastycznych i nie ma żadnych trudności z zastosowaniem ich w praktyce

            4

            Zna wiele technik plastycznych, ale ma niewielkie trudności z zastosowaniem ich w praktyce. Prace są na ogół dokładne, staranne i przemyślane. Dobrze planuje i organizuje swoją pracę. Chętnie podejmuje działania plastyczne. Zazwyczaj samodzielnie przygotowuje stanowisko pracy, prace są zazwyczaj staranne, estetyczne i doprowadzone do końca.

            3

            Z pomocą przygotowuje stanowisko pracy, prace wykonuje niedokładnie i nie zawsze estetyczne, nie zawsze doprowadza prace do końca. Potrafi przez pewien czas skoncentrować uwagę na wykonywanej pracy. Nie zawsze dba o porządek na stanowisku pracy. W swoich pracach nie dba o szczegóły. Wymaga pomocy ze strony nauczyciela

            2

            Prace wykonuje niedbale, zwykle ich nie kończy, ma trudności z rozplanowaniem pracy. Niechętnie podejmuje działania plastyczne. Często zapomina potrzebnych materiałów. Wymaga ciągłej pomocy ze strony nauczyciela

            1
            Prace wykonuje niechętnie, niestarannie i są niewykończone, bardzo szybko się zniechęca, nie kończy pracy. Nie przynosi potrzebnych materiałów i przyborów.


            EDUKACJA MUZYCZNA


            6
            Pięknie śpiewa piosenki z zachowaniem odpowiedniego rytmu, tempa, melodii, posiada zdolności muzyczne. Posiada umiejętność gry na instrumencie muzycznym. Poszerza swoje umiejętności, uczęszczając do szkoły muzycznej. Swoje uzdolnienia prezentuje, biorąc udział w imprezach muzycznych

            5

            Śpiewa piosenki, umie wyklaskać rytm, zna wartości nutowe. rozpoznaje dźwięki, głosy ludzkie i brzmienie instrumentów. Powtarza w formie echa tematy rytmiczne. Śpiewa piosenki jednogłosowe zbiorowo i indywidualnie. Wyraża ruchem zmiany tempa, dynamiki .Wyszukuje powtarzające się fragmenty melodii. Gra na instrumentach perkusyjnych, nie melodycznych: grzechotka, bębenek, trójkąt, tamburyno, drewienka.


            4

            Poprawnie odtwarza piosenki. Rytmizuje podany tekst. Zna nazwy solmizacyjne wprowadzonych nut. W słuchanych utworach rozpoznaje: rytm, tempo, charakter oraz barwę podstawowych instrumentów (skrzypce, fortepian, trąbka, flet). W zabawach ruchowych potrafi wyrazić nastrój, przebieg rytmiczny i melodyczny wykorzystanych utworów

            3

            Ma kłopoty z poprawnym śpiewaniem, rozróżnianiem dźwięków. Słabo zna teksty piosenek. Nie opanował nazw solmizacyjnych. Bierze udział w proponowanych przez nauczyciela zabawach muzycznych. Przyjmuje właściwą postawę podczas słuchania hymnu narodowego


            2
            Ma trudności z zapamiętaniem treści piosenki, nie zna wartości nut.

            1

            Nie potrafi zapamiętać treści piosenki, śpiewa bardzo niechętnie lub w ogóle nie śpiewa. nie wykazuje żadnej aktywności na zajęciach muzycznych. Nie jest przygotowany do zajęć. Nie bierze udziału w zabawach muzyczno-ruchowych. Niekulturalnie zachowuje się w trakcie słuchania hymnu narodowego

            WYCHOWANIE FIZYCZNE

            6

            Zwinnie i sprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne, z wielkim zaangażowaniem bierze udział w grach zespołowych, bez zastrzeżeń stosuje się do zasad poznanych gier i zabaw, reprezentuje szkołę w zawodach sportowych. Jego postawa i stosunek do sportu są wzorowe

            5

            Starannie i prawidłowo wykonuje ćwiczenia, respektuje zasady poznanych gier i zabaw, przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń oraz zasad sportowej rywalizacji. Jest bardzo sprawny fizycznie. Systematycznie i chętnie doskonali swoją sprawność motoryczną. Zawsze chętnie bierze udział w zabawach i grach ruchowych. Jest zwinny, zręczny, dobrze orientuje się w terenie.

            4

            Potrafi wykonać ćwiczenia gimnastyczne, przestrzega zasad poznanych gier zabaw, zwykle przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń i zasad fair – play. Dysponuje dobrą sprawnością motoryczną. Wykonuje ćwiczenia z drobnymi błędami technicznymi. Stosunek do kultury fizycznej nie budzą zastrzeżeń

            3

            Większość ćwiczeń wykonuje poprawnie, nie zawsze stosuje się do zasad poznanych gier i zabaw, czasami narusza zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń.

            2

            Niechętnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne, nie stosuje się do zasad poznanych gier i zabaw, uchyla się od udziału w grach zespołowych.
            1

            Uchyla się od wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, nie przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie gier zabaw. Nie przygotowuje się do zajęć - nie przynosi stroju gimnastycznego.

Lorem ipsum...