• Aktualności

          • Wywiadówka - spotkanie informacyjne dla rodziców

          • W czwartek 28 04 2002 o godzinie 15.30 odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców.  Celem spotkania jest powiadomienie  o postępach uczniów w nauce i zachowaniu, a także przekazanie  innych informacji dotyczących funkcjonowania szkoły.  Spotkanie odbędzie się  w  świetlicy szkolnej, a następnie w salach lekcyjnych. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów.

          • Spotkanie z podróżnikiem -Namibia

          • W dniu 13.04.2014 w naszej szkole gościł podróżnik z Grupy Trzask. Jest to grupa ludzi podróżujących po róznych miejscach na świecie. Nasz gość przybliżył nam swój pobyt w jednym z afrykańskich krajów, Namibii. Przybliżył nam warunki przyrodnicze danego regionu, jak również zwyczaje rdzennej ludności- Buszmenów. Aby lepiej wyobrazić sobie teren Namibi, nasz podróżnik swoje wystąpienie wzbogacił licznymi zdjęciami z owej wyprawy. Mieliśmy możliwość spotkania i porozmawiania z osobą, która podróżuje, napotyka na różnego rodzaju trudności i musi sobie z nimi radzić, nie zawsze jednak można je przewidzieć. Myśle że niektóre osoby zostały zainspirowane podróżami, a wszystkich pozostałych zachęcam na kolejne spotkanie z podróżnikiem w przyszłym roku. MS 

          • ELIMINACJE DO ETAPU POWIATOWEGO „OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM 2022”

          • Po dwuletniej przerwie, do której przyczynił się COVID-19, 4 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Sidzinie odbyły się eliminacje do etapu powiatowego „Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”.

            W turnieju brały udział 4 reprezentacje szkół z terenu gminy Bystra-Sidzina – po dwie z każdej ze szkół, w dwóch kategoriach wiekowych.

            Role sędziów pełnili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej: nadkomisarz Grzegorz Sikora, aspirant sztabowy Tadeusz Gacek oraz starszy aspirant Sebastian Gracjasz.

            Umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej każdej drużyny sprawdził druh Jakub Binkuś z OSP Sidzina.

            W czasie turnieju sprawdzane były:

             znajomość przepisów ruchu drogowego w formie testów - jeden dotyczył znajomości przepisów ruchu drogowego, a drugi znajomości pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach,

             umiejętności jazdy na rowerze po wybranych elementach toru przeszkód,

             umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            W kategorii wiekowej do lat dwunastu pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Sidziny w składzie: Martyna Kowalcze, Milena Podczerwińska, Igor Migas, Aleksander Trzop. Drugie miejsce zajęła reprezentacja z Bystrej Podhalańskiej.

            W kategorii wiekowej powyżej dwunastu lat pierwsze miejsce zajęła również reprezentacja z Sidziny w składzie: Amelia Jaromin, Mikołaj Kudzia, Szymon Sułocha. Drugie miejsce zajęła reprezentacja z Bystrej Podhalańskiej.

            Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Bystra-Sidzina oraz gratulacje od Pana Wójta Stanisława Tempki, Pana Dyrektora Mieczysława Matyasika oraz członków komisji sędziowskiej.

            Zwycięskie drużyny będą reprezentowały gminę Bystra-Sidzina w eliminacjach do etapu wojewódzkiego BRD 27 kwietnia 2022r. w Tarnawie Dolnej

            Zwycięzcom życzymy sukcesów na kolejnym etapie turnieju.

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap powiatowy.

          • Karol Talapka uczeń klasy szóstej zajął drugie miejsce w powiatowym etapie. Bardzo serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności związanych z zagadnieniami bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.

          • Wycieczka klas ósmych - niezwykła lekcja historii

          • 29 marca uczniowie klas ósmych uczestniczyli w całodniowej wycieczce autokarowej. Celem naszego wyjazdu było zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau oraz wizyta w Zamku w Pszczynie. Wycieczkę poprzedziły specjalne lekcje wychowawcze, w trakcie których uczniowie mogli przygotować się do spotkania z tym jakże niezwykłym miejscem pamięci, jakim jest Oświęcim i pełniej zrozumieć to, co mieli zobaczyć w trakcie zwiedzania.

            O godzinie ósmej przez bramę z historycznym napisem „Arbeit macht frei” (w polskim tłumaczeniu „Praca czyni wolnym”) weszliśmy na teren , na którym w czasie II wojny światowej funkcjonował nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady. Zobaczyliśmy autentyczne budynki, w których więziono i zabijano niezliczone ilości więźniów, głównie Żydów. Przeszliśmy też przez plac apelowy, tam więźniowie, czasami nawet po kilkanaście godzin stali na śniegu i mrozie. Następnie udaliśmy się pod Ścianę Śmierci, gdzie  minutą ciszy uczciliśmy pamięć zamordowanych, niewinnych ludzi. Weszliśmy też do niektórych baraków, w których mieliśmy okazję zobaczyć zdjęcia przedstawiające codzienne życie obozu oraz filmy ukazujące historię tego tragicznego miejsca. Niezwykłe wrażenie zrobiły na wszystkich ogromne ilości rzeczy codziennego użytku pozostawione przez więźniów, w tym np. ubrania , buty małych dzieci. Pan Przewodnik przedstawił nam też m.in. historię doktora Mengele – pseudolekarza, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach oraz pokazał miejsca, gdzie zabijano cyklonem B i spalano ciała.

             Kolejnym punktem naszej wycieczki była druga część obozu – Brzezinka. To właśnie tam jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie , jak wielka była niszczycielska moc nazistów. Na 14 hektarach ziemi zbudowano ok 300 budynków, których jedynym przeznaczeniem było niszczenie, zabijanie i spalanie ludzi w krematoriach. Wszystko, co zobaczyliśmy, to świadectwo ogromnego okrucieństwa człowieka wobec człowieka. Z pewnością nikt z nas nie pozostał obojętny na to, z czym miał okazję się zetknąć. Na koniec pragnę zaznaczyć, ze nasi uczniowie w trakcie zwiedzania wykazali się ogromną dojrzałością, potrafili uszanować niezwykłość tego miejsca, co podkreślił Pan Przewodnik. My jako wychowawcy jesteśmy z nich bardzo dumni.

            Na koniec udaliśmy się do Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Tam w małych grupach z audio przewodnikami zwiedzaliśmy piękny ,bogato zdobiony  pałac , w którym zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, dzięki czemu ,  jest on obecnie uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Przechadzając się po kolejnych komnatach, mieliśmy okazję poczuć atmosferę życia dworskiego m.in. słynnej z niezwykłej urody Księżnej Daisy – jednej z właścicielek.

            Droga powrotna w miłej atmosferze minęła nam szybko i przyjemnie. Dziękujemy Pani Patrycji za poświęcony czas i pomoc w opiece.(KB)

          • PRACE KONKURSOWE

          • Przedstawiamy Państwu prace naszych uczniów, które zostały wysłane na konkurs "BEZPIECZNIE NA WSI". Pozostało czekać na wyniki konkursu, trzymamy kciuki za naszych uczestników.

          • PROJEKT LEGO KLASA 6a

          • Na lekcjach plastyki oraz muzyki klasa 6a stworzyła film poklatkowy z wykorzystaniem klocków LEGO. Była to skomplikowana praca obejmująca wiele działań. Uczniowie  rozpoczęli projekt od budowy scenerii oraz elementów ruchomych i pojazdów z klocków. Kolejnym etapem była nauka obsługi programu do tworzenia filmów oraz obsługa kamery. Pierwsza próba tworzenia zakończyła się fiaskiem :) , ale była cenną lekcją i wskazówką na jakie błędy należy zwrócić uwagę. Przedstawiony film jest drugą poprawioną wersją. Stworzenie tego 15 sekundowego ujęcia zajęło uczniom 4 godziny lekcyjne. Zachęcamy do oglądania. [SN]

          • Turniej Maszyn Wiatrowych - PODWÓJNE PODIUM!

          • Nowa galeria Turniej Maszyn Wiatrowych - Katowice 2022 została dodana do albumu fotograficznego

            W poniedziałek 28 marca 2022 r. w Katowicach odbyły się eliminacje regionalne Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Tradycyjnie naszą szkołę reprezentowała na tych zawodach liczna grupa uczestników. W konkursie wystartowało bowiem aż 6 drużyn z naszej szkoły, na 24 drużyny z południowej części Polski. Z dumą informujemy, że aż dwie nasze  drużyny stanęły na podium: II miejsce zajęłą drużyna: DMUCHAWCE ( Julia Sułocha kl.7c, Karolina Sutor kl. 7b, Paulina Jaromin kl. 7b), zaś III miejsce drużyna WIATR (Mateusz Palowski kl. 7a i Gabriel Jaromin kl. 7b). Pozostałe wiatraki osiągnęły bardzo dobre wyniki i znalazły się w czołówce klasyfikacji generalnej konkursu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Rodzicom dziękujemy za pomoc! Opiekunowie: T. Lipka i T. Czarnota.

          • Otwarcie pracowni fizyko chemicznej

          •  

            We wtorek 22 marca w naszej szkole odbyło się oficjalne otwarcie nowej pracowni fizyko chemicznej. W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Bystra Sidzina Pan Stanisław Tempka, przedstawiciele Szkolnej Rady Rodziców z przewodniczącą Panią Ewą Sutor, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bystrej Pan Marek Drobny i nauczycielką chemii, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Dyrektor szkoły przedstawił gościom nowe wyposażenie pracowni, które zapewnia bezpieczne prowadzenie procesu dydaktycznego, nowoczesne pomoce dydaktyczne drukarkę 3D, monitor, wizualizer, wysokiej klasy szkło laboratoryjne , odczynniki i inny drobny sprzęt laboratoryjny. Po prezentacji pracowni uczniowie naszej szkoły przeprowadzili kilkanaście efektownych doświadczeń chemicznych i fizycznych. Mamy nadzieję, że pracownia będzie miejscem w którym wszyscy uczniowie będą pogłębiać swoje zainteresowania naukami ścisłymi. Do zobaczenia w pracowni

            Doświadczenia wykonali:

            Joanna Staszczak, Kornelia Tempka REAKCJA SODU Z WODĄ

            Patrycja Kostka, Amelia Jaromin OTRZYMYWANIE WODORU i BADANIE JEGOWŁASNOŚCI

            Sebastian Stramek, Mikołaj Kudzia LOKOMOTYWA

            Maciek Trybuła WĘŻE FARAONA

            Byrska Kasia – CHEMICZNA ZAPAŁKA

            Lipka Oliwia - Kula plazmowa - fizyka

            Wiktoria, Justyna, Julka, Zuzia, Nikol ZEGAR JODOWY

            Szymon Sułocha Dawid Kostka OTRZYMYWANIE KWASU SIARKOWEGO

            Tempka Wojciech – DESTYLACJA

            Ryś Marlena Musiałek Marta- OTRZYMYWANIE TLENKU WĘGLA (IV)

            Andrzej Małysa – JAZDA POD GÓRĘ -FIZYKA

            Palowski Mateusz – DZIEDZINA ELEKTRYCZNOŚĆ - FIZYKA

            Karol Małysa – WYBUCHOWY WODÓR

            Dziubek Jakub, Blaszyński Rafał UKŁAD OKRESOWY

            Ola Wierzba - Małgorzata Stravoravdi ELEKTROLIZA

            Dawid Kostka kl. VII BŁEKIT UPARTY, ŚWIATŁA DROGOWE

            Weronika Kordyl CHEMICZNA TĘCZA

            Kostka Beata, Jaromin Anna - ELEKTROSTATYKA - FIZYKA

            Wojtek Tempka DUCH W BUTELCE

            Adrian Pastwa WYTWARZANIE I BADANIE WŁASNOŚCI ETYNU

            Karol Małysa, Maciek Trybuła WULKAN

            Wiktor Parla Bartek Pardo – WIRUJĄCE BALONY - FIZYKA

            Julia Jaromin, Ola Sutor ODSIARCZANIE SPALIN, OCHRONA POWIETRZA

            Szczerbowska Martyna Guzik Magda PASTA DO ZĘBÓW DLA SŁONIA.

            Bardzo dziękuję nauczycielom i uczniom, którzy przygotowali i przeprowadzili ten pokaz.

            Nowa galeria Otwarcie pracowni fizyko chemicznej została dodana do albumu fotograficznego

            Matyasik Mieczysław

          • POWITANIE WIOSNY

          • Nowa galeria POWITANIE WIOSNY została dodana do albumu fotograficznego

            Dni się wydłużają, słońce topi resztki śniegu, a ptaki wracają z ciepłych krajów - WIOSNA. Uczniowie klas 1-3 tradycyjnie powitali wiosnę wycieczką nad rzekę, w czasie której pożegnano panującą do tej pory zimę w postaci kukły Marzanny. Mamy nadzieję, że wiosna już na dobre u nas zagości. W tym roku piękną marzannę przygotowali uczniowie klasy 3b.

          • Nekrolog

          •  

            Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 16 marca 2022 roku, zmarła

             

            śp. Danuta Gwiżdż

             

            Odeszła nasza  serdeczna Koleżanka i wieloletni pracownik Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie.  Pani Danusia  Gwiżdż  24 lata dbała o warunki nauki kilku pokoleń  uczniów i  pozostanie w naszej pamięci jako człowiek pracowity, uczynny, pełen pozytywnej energii i życzliwości dla wszystkich.
             

            Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 18 marca 2022 r. (piątek) o godzinie 14.00 w Kościele Parafialnym w Sidzinie

             

            Rodzinie i Bliskim  składamy najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia.

            Dyrektor, nauczyciele, pracownicy, emeryci i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie

          • Turniej wiedzy pożarniczej.

          • W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły brali udział konkursie OTWP. Zmagali się z bardzo trudnymi pytaniami dotyczącymi sprzętu pożarowego, działań taktycznych i wielu innych zagadnień związanych z pożarnictwem. Reprezentowali nas: Tempka Patrycja, Maj Bartek, Karol Talapka oraz w młodszej grupie: Kuba Gałka, Maks Lipka i Maciej Kordel. Karol Talapka zajął pierwsze miejsce w grupie starszej natomiast Kuba Gałka zajął drugą pozycję w grupie młodszej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

          • CZYJA ZGUBA!!!!

          • Wczoraj tj. 08.03.2002r na terenie szkoły znaleziono pieniądze. Osobę, która zgubiła zapraszamy po odbiór do sekretariatu. 

Lorem ipsum...